آیا مکمل ها می توانند به تمرکز شما کمک کنند؟

اگر یک مکمل می تواند عملکرد ذهنی شما را افزایش دهد – با افزایش هوشیاری و تمرکز، پاک کردن مه مغزی، تقویت حافظه و کاهش میل به تعویق – ممکن است احساس کنید که به یک هک انقلابی برای بهره وری برخورد کرده اید.

دکتر گفت: “این چیزی است که مردم از آغاز تمدن به دنبال آن بوده اند.” Joshua Cahan، متخصص مغز و اعصاب شناختی در Northwestern Medicine.

با این حال، علیرغم ادعای بسیاری از سازندگان مکمل‌ها مبنی بر اینکه کپسول‌ها، آدامس‌ها و پودرهای تقویت‌کننده مغز آن‌ها دقیقاً این کار را انجام می‌دهند – یکی از شرکت‌ها می‌گوید که «قرص هوشمند» آن مهارت‌های ذهنی از جمله «تمرکز، یادگیری، وضوح، هوشیاری، بهبود شناختی، استدلال منطقی، حافظه» را ارتقا می‌دهد. به یاد بیاورید، انرژی کلی و موارد دیگر” – همه کارشناسانی که با آنها صحبت کردیم گفتند که از شواهد قانع کننده ای که یک مکمل می تواند ذهن را به این شکل بهبود بخشد، آگاه نیستند.

دکتر می گوید: «مغز به نوعی مرز نهایی علم پزشکی است. جوانا هلموت، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو. او گفت، در حالی که می توانید از یک متخصص قلب برای بهبود عملکرد قلب خود دارویی بخواهید، اما در مورد چگونگی بهبود مغز اطلاعات بسیار کمتری وجود دارد.

هر ماده ای که ممکن است بر مهارت های ذهنی تأثیر مثبت بگذارد، خواه یک داروی تجویزی مانند آدرال یا یک مکمل غذایی مانند روغن ماهی باشد، معمولاً به عنوان نوتروپیک شناخته می شود.

بسیاری از مکمل های نوتروپیک که مدعی افزایش تمرکز و بهره وری هستند، حاوی مجموعه ای از مواد به اصطلاح سالم برای مغز هستند. اینها می توانند شامل موادی از گیاهان مانند جینکو بیلوبا یا قارچ یال شیر باشند. مواد مغذی مانند ویتامین B یا کولین؛ اسیدهای آمینه، مانند L-theanine یا تائورین؛ و آنتی اکسیدان هایی مانند آنهایی که در مرکبات، جینسینگ، چای سبز و شراب قرمز یافت می شوند.

برخی از مکمل ها همچنین حاوی کافئین هستند که در حد اعتدال می تواند به تمرکز کمک کند. کاهان گفت، اگرچه زیاده روی می تواند شما را عصبانی کند و توانایی تمرکز شما را کاهش دهد، بسته به تحمل شما.

جسیکا کالدول، مدیر مرکز پیشگیری از حرکت آلزایمر زنان در کلینیک کلیولند، گفت که شواهدی مبنی بر فواید شناختی کوتاه‌مدت برای برخی مواد تشکیل دهنده مکمل‌های متمرکز، به‌ویژه برای کافئین وجود دارد. اما، او گفت، خود فرمول‌ها تا حد زیادی در آزمایش‌های بالینی انسانی به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.

به عنوان مثال، برخی از مطالعات قدیمی بر روی بیماران مبتلا به زوال عقل، ارتباط بین مصرف مکمل جینکو بیلوبا و عملکرد شناختی بهتر، از جمله بهبود حافظه را نشان دادند. اما تحقیقات جدیدتر این نتایج را تکرار نکرد – و در واقع، نشان داد که مکمل‌های جینکو به نظر نمی‌رسد به هیچ بیماری سلامتی کمک کند.

همین امر را می توان در مورد L-theanine، اسید آمینه موجود در چای سبز که به دلیل ارتباط با غلظت بهتر و استرس کمتر به برخی مکمل ها اضافه می شود، گفت. دکتر گفت: هیچ آزمایش بزرگ و دقیقی نشان نداده است که L-theanine قدرت شناخت را بهبود می بخشد. پیتر کوهن، دانشیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد.

برخی از مطالعات ارتباط بین عملکرد شناختی بهتر و مصرف زیاد کولین رژیم غذایی، یک ماده مغذی ضروری که به طور طبیعی در ماهی، تخم مرغ، مرغ و لبنیات وجود دارد و به برخی از مکمل های تقویت کننده شناختی اضافه می شود، یافته اند. اما هیچ مطالعه کاملی ثابت نکرده است که کولین مکمل خود مستقیماً به مزایای شناختی منجر می شود.

D. Craig Hopp، معاون مدیر بخش در مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه، گفت: “بدیهی است که بازاریابی زیادی به این چیزها متصل است، که باعث می شود به نظر برسد که آنها دارای اعتبار علمی هستند.” “اگر عمیق‌تر در آن علم کاوش کنید، گاهی اوقات نسبتاً متزلزل است – و بسیاری از آن‌ها بیشتر گواهی‌دهنده هستند تا علم.”

علاوه بر این، برخی از ترکیباتی که مزایای تقویت مغز را به بازار عرضه می کنند، ممکن است حتی حاوی داروهای محرک تایید نشده یا فهرست نشده باشند. کوهن گفت.

به عنوان مثال، در مطالعه ای که در سال 2021 منتشر شد، دکتر. کوهن و همکارانش 10 مکمل غذایی بدون نسخه را آزمایش کردند که گفته می شد حاوی اشکال خاصی از داروی دارویی پیراستام هستند. این ماده در ایالات متحده تایید نشده است اما در کشورهای دیگر برای درمان آسیب های مغزی و اختلالات خلقی و بهبود یادگیری، حافظه و توجه تجویز شده است.

از هشت مکملی که آنها آزمایش کردند و مزایای تقویت شناختی را تبلیغ می کردند، دو مکمل حاوی داروهای تحریک کننده مغز بودند که در برچسب محصول ذکر نشده بودند. اینها شامل فنیبوت و پیکامیلون است که در روسیه برای درمان برخی اختلالات خلقی و ترک الکل استفاده می شود. دکتر Phenibut این پتانسیل را دارد که اعتیاد آور باشد. کوهن گفت.

سازمان غذا و دارو مکمل ها را برای ایمنی و اثربخشی آزمایش نمی کند یا به شدت تنظیم نمی کند.

اما اگر آژانس متوجه شود که مکملی “ناایمن است یا قانون را نقض می کند”، یک نماینده FDA نوشت، “آژانس اقدامات نظارتی را بر اساس اولویت های بهداشت عمومی و منابع موجود انجام می دهد.”

تولیدکنندگان مجازند انواع ادعاها را به مکمل هایی که با تحقیقات بالینی انسانی اثبات نشده است، الحاق کنند. کوهن گفت، هیچ تضمینی برای مصرف کنندگان باقی نمی گذارد که محصولات آنچه را که می گویند انجام می دهند.

دن فرید، یکی از بنیانگذاران Thesis، شرکتی که مکمل‌های مکمل را به عنوان تقویت‌کننده تمرکز به فروش می‌رساند، گفت که در حالی که آزمایش‌های داخلی نشان داده بود که محصولات آن مؤثر هستند، هیچ آزمایش بالینی مستقلی این نتایج را تأیید نکرد. وقتی از آقای Freed داده های داخلی را برای بررسی ارائه نکرد.

یکی از نمایندگان شرکت Bright Brain که مکمل «قرص هوشمند» را که حاوی سه داروی تحریک‌کننده مغز تایید نشده می‌فروشد، نوشت که محصولات آن به طور مشابه در آزمایش‌های بالینی ارزیابی نشده بودند. به مصرف کنندگان توصیه می شود قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند، زیرا مکمل ها ممکن است خطراتی داشته باشند. نماینده گفت.

“من میل به استثناگرایی را درک می کنم، اما فکر می کنم که در این مرحله علم واقعاً وجود ندارد.” هلموت گفت. مردم فقط پول زیادی به دست می آورند.»

کارشناسان توصیه می‌کنند به‌جای دستیابی به مکمل‌ها، به ارکان سلامت کلی بپردازید.

کمبود خواب می تواند به طور جدی تمرکز را کاهش دهد، بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی دریافت می کنید. هلموت گفت.

او گفت که ورزش همچنین با سلامت بلندمدت بهتر مغز مرتبط است. مقامات بهداشتی فدرال توصیه می کنند هر هفته 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​و دو روز فعالیت برای تقویت عضلات انجام دهید.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، به ویژه رژیمی که بر میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ، ماهی، غلات کامل و سبزی‌های برگ‌دار تأکید دارد، در درازمدت با سلامت مغز بهتر مرتبط است، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر کمبود ویتامین B12 دارید، که شایع نیست اما اگر گیاهخوار یا مسن تر هستید، احتمال بیشتری دارد، مصرف دوز مکمل ممکن است به بهبود تمرکز شما کمک کند. جهان گفت. اگر به درستی ورزش می کنید، غذا می خورید و می خوابید و همچنان در تلاش برای تمرکز هستید، ممکن است بخواهید با پزشک خود مشورت کنید.

مکمل‌های نوتروپیک برای تمرکز تا حد زیادی در کمک به تمرکز ثابت نشده‌اند.

دکتر “اگر این کار موثر و گسترده بود، همه ما آن را انجام می‌دادیم.” هلموت گفت.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances