ارتباط واکسن آنفولانزا با 40 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر: مطالعه | سلامت نیوز

نیویورک: بر اساس یک مطالعه جدید، افرادی که حداقل یک واکسن آنفولانزا دریافت کرده‌اند، 40 درصد کمتر از همسالان خود که واکسینه نشده‌اند، در طول چهار سال به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

تحقیقات مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس، هیوستون، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را بین بیماران با و بدون واکسیناسیون قبلی آنفولانزا در یک نمونه بزرگ در سراسر کشور از بزرگسالان 65 سال و بالاتر در ایالات متحده مقایسه کرد.

ما دریافتیم که واکسیناسیون آنفولانزا در افراد مسن خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را برای چندین سال کاهش می‌دهد. قدرت این اثر محافظتی با تعداد سال‌هایی که یک فرد واکسن آنفولانزای سالانه دریافت می‌کند افزایش می‌یابد – به عبارت دیگر، میزان ابتلا. اورام اس. بوخبیندر، از دانشگاه گفت، آلزایمر در بین افرادی که به طور مداوم واکسن آنفولانزا را هر سال دریافت می کردند، کمترین میزان بود.

بوخبیندر افزود: «تحقیقات آینده باید ارزیابی کند که آیا واکسیناسیون آنفولانزا با سرعت پیشرفت علائم در بیمارانی که قبلاً به زوال عقل آلزایمر مبتلا هستند، مرتبط است یا خیر».

این مطالعه شامل 935887 بیمار واکسینه شده و 935887 بیمار غیر واکسینه شده بود.

در طی چهار سال پیگیری، حدود 5.1 درصد از بیماران واکسینه آنفولانزا به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. در همین حال، 8.5 درصد از بیماران واکسینه نشده در طول پیگیری به بیماری آلزایمر مبتلا شده بودند.

به گفته بوخبیندر و همکارانش، این نتایج بر اثر محافظتی قوی واکسن آنفولانزا در برابر بیماری آلزایمر تاکید می کند. با این حال، مکانیسم های اساسی در پشت این فرآیند نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

پل گفت: «از آنجایی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه چندین واکسن ممکن است از بیماری آلزایمر محافظت کند، ما فکر می کنیم که این اثر خاصی از واکسن آنفولانزا نیست. E. b Schulz، استاد دانشگاه.

در عوض، ما معتقدیم که سیستم ایمنی پیچیده است و برخی تغییرات، مانند ذات الریه، ممکن است آن را به گونه‌ای فعال کند که بیماری آلزایمر را بدتر کند. واضح است که ما باید در مورد چگونگی بدتر شدن یا بهبود نتایج این بیماری سیستم ایمنی بیشتر بیاموزیم.”

مطالعات گذشته کاهش خطر زوال عقل مرتبط با قرار گرفتن قبلی در معرض واکسن‌های مختلف بزرگسالان، از جمله واکسن‌های کزاز، فلج اطفال، و تبخال، علاوه بر واکسن آنفولانزا و غیره را نشان داده‌اند.

علاوه بر این، با گذشت زمان بیشتر از معرفی واکسن کووید-19 و داده های پیگیری طولانی تر، بوخبیندر گفت که بررسی اینکه آیا ارتباط مشابهی بین واکسیناسیون کووید-19 و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد، ارزش دارد.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما