ارتش سودان از مذاکرات آتش بس خارج شد

ارتش سودان روز چهارشنبه اعلام کرد ارتش سودان از مذاکرات با هدف دستیابی به آتش بس کامل و ارسال کمک‌های بشردوستانه به سراسر کشور خارج شده است و شبح تشدید درگیری‌ها را در حالی که جنگ بین ژنرال‌های رقیب برای دومین ماه در سومین کشور بزرگ آفریقا در جریان است، افزایش داده است. .

این مذاکرات که توسط عربستان سعودی و ایالات متحده تسهیل شد، تنها تلاش رسمی اصلی در حال انجام برای میانجیگری بین ارتش سودان و رقیب شبه نظامی آن، نیروهای پشتیبانی سریع بود. عقب نشینی ارتش از مذاکرات ضربه ای به تلاش ها برای پایان دادن قاطعانه به جنگ وارد می کند، که باعث ایجاد خشونت و هرج و مرج شده است که صدها نفر را کشته و میلیون ها نفر را آواره کرده است.

ارتش در بیانیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد، اعلام کرد که مشارکت خود در مذاکرات را به حالت تعلیق در می‌آورد زیرا نیروهای شبه‌نظامی «در اجرای هیچ یک از مفاد توافق‌نامه و ادامه نقض آتش‌بس ناکام مانده‌اند». گروه شبه نظامی در توییتر گفت این کشور «بی قید و شرط» از ابتکار عمل سعودی و آمریکا حمایت می‌کند و نقض‌های ارتش «ما را از اجرای تعهداتمان منصرف نکرده است».

مذاکرات در شهر بندری جده عربستان در اوایل ماه مه آغاز شد و نتایج محدودی بین گروه های رقیب به دست آورد. دو طرف ابتدا اجازه دادند که کمک‌ها به آنها برسد و بعداً با یک آتش‌بس هفت روزه که در 22 مه آغاز شد موافقت کردند. به مدت پنج روز تمدید شد روز دوشنبه در حالی که هر دو طرف راه‌هایی را برای ارائه کمک‌های بیشتر، احیای خدماتی مانند آب و برق، و تخلیه نیروهای خود از مناطق شهری از جمله خانه‌های غیرنظامی و بیمارستان‌ها بررسی کردند.

اما حتی با پیشرفت مذاکرات، نیروهایی از هر دو طرف به درگیری ادامه داداز جمله در روز چهارشنبه، با درگیری های خیابانی، حملات هواپیماهای بدون سرنشین و حملات هوایی سیستم مراقبت های بهداشتی را تخریب کرد و غیرنظامیان را به تخلیه پایتخت، خارطوم، و شهرهای همجوار، عمران و بحری وادار کرد.

به گفته ساکنان، در روزهای اخیر، درگیری ها در العبید، مرکز ایالت کردوفان شمالی نیز تشدید شده است. در شبکه های اجتماعی، هر یک از طرفین همچنان یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کردند.

درگیری‌های مجدد منطقه غربی دارفور را نیز درنوردیده است و هزاران نفر را مجبور به فرار و عبور از همسایگی چاد کرده است. به گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، این امر به ویژه در مورد ال جنینا، شهری در دارفور غربی که در آن امکانات بهداشتی ویران شده و تمامی 86 کمپ تجمع آوارگان با خاک یکسان شده است. قطعی ارتباطات همچنین منطقه را برای بیش از یک هفته از جهان دور نگه داشته است و ترس از مرگ های گزارش نشده و بروز یک بحران انسانی وخیم را افزایش داده است.

به گفته اتحادیه پزشکان سودان، این درگیری که از 15 آوریل آغاز شد، منجر به کشته شدن 865 نفر و زخمی شدن 3634 نفر دیگر شده است. به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، تقریبا 1.4 میلیون نفر آواره شده اند که 360000 نفر از آنها به کشورهای همسایه مانند مصر، اتیوپی و سودان جنوبی رفته اند.

سازمان های روزنامه نگاران و فعالان محلی نیز احزاب متخاصم را به هدف قرار دادن فزاینده اعضای خود متهم کرده اند یورش به خانه و دستگیری. کارخانه‌ها، بانک‌ها و کسب‌وکارهای کوچک غارت یا ویران شده‌اند و به اقتصادی آسیب می‌رسانند که قبلاً از تورم بالا، افزایش قیمت مواد غذایی و تأثیر مخرب همه‌گیری کووید-۱۹ رنج می‌برد. سازمان ملل در ماه گذشته اعلام کرد که برای کمک به آسیب‌دیدگان به ۲.۵۶ میلیارد دلار نیاز دارد.

ارتش تحت کنترل ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی به رهبری ستوان. ژنرال محمد حمدان، مدت طولانی در همان سمت بودند. در سال 2019، آنها به برکناری دیکتاتور عمر حسن البشیر که سه دهه قدرت را در دست داشت، کمک کردند. آنها همچنین کودتای انجام دادند که دولت غیرنظامی را در اکتبر 2021 سرنگون کرد و عملاً تلاش‌های نوپای کشور برای گذار به حکومت دموکراتیک را خنثی کرد.

اما در سال گذشته، دو رهبر در حالی که برای برتری بر کشور شمال شرق آفریقا رقابت می کردند، شروع به درگیری کردند – تنش هایی که ماه گذشته منجر به جنگ علنی در پایتخت شد.

همزمان با برگزاری مذاکرات آتش بس در عربستان سعودی، رهبران اتحادیه آفریقا و سازمان بین دولتی توسعه، یک بلوک منطقه ای هشت کشوری که سودان را نیز در بر می گیرد، همچنین امیدوار بودند که بر روی نقشه راهی برای مذاکرات سیاسی آینده توافق کنند. در ذینفعان مختلف از جمله شرکت کنندگان غیرنظامی. تلاش‌های نمایندگی سازمان ملل در سودان برای حمایت از انتقال دموکراتیک این کشور نیز اخیراً در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت، زمانی که ژنرال البرهان از فولکر پرتس رئیس این سازمان خواست استعفا دهد.

شامگاه سه‌شنبه، ارتش ویدئویی را منتشر کرد که در آن ژنرال البرهان در میان گروهی از سربازان شادی‌کننده ظاهر شد و گفت که ارتش هنوز از «حداکثر قدرت» خود استفاده نکرده است. وی افزود: اما اگر دشمن تمکین نکند و پاسخی ندهد، مجبور می شویم از قوی ترین نیرویی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

با شکست مذاکرات در جده، ناظران اکنون نگران یک درگیری طولانی مدت هستند که می تواند پیامدهای منطقه ای جدی داشته باشد.

آلن باسبول، مدیر شاخ آفریقا در گروه بین المللی بحران، یک سازمان تحقیقاتی، گفت: سودان توجه سطح بالایی را که برای جلوگیری از یک کشور شکست خورده دیگر در منطقه لازم است، دریافت نمی کند. سودان در حال فروپاشی است و به نظر می رسد تا کنون هیچ کس قادر به انجام کاری برای معکوس کردن آن نیست.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

پاربرگ سایت

تماس با ما