اسرائیل آخرین فشار برای شکل دادن به توافق هسته ای بازگردانده شده با ایران را انجام می دهد

همزمان با تلاش آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای ایران، مقامات اسرائیلی تلاش می‌کنند تا بر دولت بایدن تأثیر بگذارند، در حالی که مذاکرات وارد مرحله حساسی می‌شود.

دولت اسرائیل در روزهای اخیر رویکرد آرام خود را در زمینه دیپلماسی شکسته است و ماه گذشته دیوید بارنیا، رئیس موساد را برای اطلاع رسانی به مقامات کاخ سفید، سیا، پنتاگون و قانونگذاران به واشنگتن فرستاد. یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات ارشد اسرائیل شروع به ابراز نگرانی فزاینده کرده اند.

«این معامله معامله خوبی نیست. زمانی که در سال 2015 امضا شد، معامله خوبی نبود. امروز خطراتی که در پی دارد حتی بیشتر است. لاپید در جلسه توجیهی هفته گذشته با خبرنگاران.

با توجه به تداوم درگیری نظامی در سایه این کشور با تهران و دیدگاه مشترک در واشنگتن و بیت المقدس مبنی بر اینکه ایران تهدیدی جدی برای امنیت اسرائیل است، نظرات اسرائیل در مورد توافق با ایران در واشنگتن اهمیت ویژه ای دارد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، در سال 2015، زمانی که علناً با دولت اوباما مبارزه کرد و در تلاش برای توقف توافق در کنگره سخنرانی کرد، تلاش کرد تا این نفوذ را کنترل کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل به رویکرد دولت فعلی در قبال توافق هسته ای ایران حمله می کند.


عکس:

ابیر سلطان / شاتر استوک

آقای. مخالفت نتانیاهو با توافق به دولت ترامپ برای خروج از توافق در سال 2018 کمک کرد.

یک مقام آمریکایی گفت که فصل انتخابات اسرائیل تا حدی مسئول لفاظی های تندتر سیاستمداران آنجا در مورد توافق است که به طور گسترده در اسرائیل نامحبوب است. افرادی که با گفتگوها آشنا هستند، گفتند که دولت بایدن اسرائیل را از نزدیک در جریان مذاکرات قرار داده است، و به اسرائیل اجازه داد تا به طور خصوصی در برابر امتیازات فشار بیاورد و به طور بالقوه حساسیت واشنگتن را نسبت به نگرانی های اسرائیل افزایش دهد و ایالات متحده را با دقت بیشتری پیش برد.

این مقام آمریکایی گفت که دولت بایدن و اسرائیل مواضع یکدیگر را به خوبی درک می کنند.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

چشم انداز شما از احیای توافق هسته ای با ایران چیست؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

با آقای نتانیاهو از قدرت خارج شده است، اما در انتخابات شرکت می کند، او به رویکرد دولت فعلی حمله می کند. آقای. دولت لاپید انتقادات خود را از این توافق افزایش داده است، اما به طور خصوصی می‌گوید که برای اهداف محدودتر و دست یافتنی‌تر در مورد سخت‌تر کردن خطوط قرمز آمریکا در مذاکرات و اصرار بر آزادی اسرائیل برای حمله به اهداف ایران پس از توافق، فشار می‌آورند.

در حالی که ایران می گوید تلاشی برای ساخت تسلیحات هسته ای ندارد، نگاهی به تاسیسات کلیدی آن نشان می دهد که می تواند فناوری ساخت آنها را توسعه دهد. WSJ با رسیدن به نقاط عطف جدید در غنی‌سازی اورانیوم و محدود کردن دسترسی به بازرسان، توانایی‌های تهران را از بین می‌برد. تصویر: جورج داونز

ایالات متحده و ایران در حال مذاکره در مورد چگونگی بازگشت به توافقنامه 2015 هستند که تحریم‌های شدید علیه ایران را در ازای محدودیت‌های سخت اما موقت بر برنامه هسته‌ای این کشور لغو کرد. پس از خروج آمریکا از توافق، ایران نیز شروع به نقض آن کرد و اورانیوم بیشتری را تا سطوح بالاتر غنی کرد. اتحادیه اروپا که میانجی مذاکرات است، پیشنهاد نهایی را برای بازگرداندن این توافق ارسال کرده است که در حال حاضر آمریکا و ایران بر سر آن چانه زنی می کنند.

اواخر پنجشنبه، ایران مجدداً برای تعهدات بیشتر ایالات متحده در مورد لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی مبنی بر اینکه ایران از این توافق سود اقتصادی خواهد برد، فشار آورد و این امر باعث ایجاد عدم اطمینان در مورد توافق شد. به گفته مقامات غربی، این کشور همچنین یک بار دیگر خواستار قولی شد – که بارها توسط واشنگتن رد شد – که تحقیقات آژانس اتمی سازمان ملل در مورد برنامه هسته‌ای ایران به عنوان بخشی از بازگرداندن توافق بسته شود. وزارت امور خارجه گفت که خواسته های ایران “سازنده” نیست.

مقامات آمریکایی می گویند که یک توافق بازسازی شده به طور قابل توجهی برنامه هسته ای ایران را محدود می کند، بیشتر ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را حذف می کند و ایران را موظف می کند که صدها سانتریفیوژ پیشرفته تولید اورانیوم غنی شده را حذف کند. این می‌تواند زمان شکست ایران را – سرعت تولید سوخت هسته‌ای کافی برای یک سلاح – در مقایسه با بازه زمانی فعلی چند هفته به شش تا هفت ماه افزایش دهد.

پرزیدنت بایدن در ماه ژوئیه با یایر لاپید نخست وزیر در اورشلیم دیدار کرد و در آنجا بیانیه مشترکی را امضا کردند که بر اتحاد آمریکا و اسرائیل تاکید می کرد.


عکس:

mandel ngan / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

مقامات اسرائیلی می گویند که بازگرداندن توافق 2015 در حال حاضر خطرناک است زیرا ایران از آن زمان تاکنون پیشرفت زیادی در برنامه هسته ای خود داشته است. این توافق دارای مفاد غروب است که اساساً به ایران اجازه می دهد تا سال 2030 مقادیر نامحدودی اورانیوم را غنی سازی کند.

مقامات اسرائیلی استدلال می کنند که یک توافق بازسازی شده، جاه طلبی های هسته ای تهران را مشروعیت می بخشد. مقامات اسرائیلی می گویند که تهدید نظامی معتبر علیه ایران همراه با تحریم های سخت هنوز هم می تواند ایران را به امتیازات بزرگتر وادار کند.

اسرائیل خواهان توافقی است که برنامه هسته ای ایران، ستیزه جویانه ایران در منطقه و برنامه موشک های بالستیک آن را برای همیشه محدود کند – توافقی به اصطلاح طولانی تر و قوی تر از آن نوع که پرزیدنت بایدن گفته است می خواهد. ایران گفته است که درباره یک توافق گسترده تر مذاکره نخواهد کرد.

در روزهای اخیر آقای دولت لاپید مخالفت عمومی خود را تشدید کرده است. بنی گانتز، وزیر دفاع، یک میانه رو که جاه طلبی برای نخست وزیری دارد، هفته گذشته به واشنگتن رفت و با همتای آمریکایی خود ملاقات کرد و به اتاق های فکر گفت که این توافق به ایران اجازه می دهد تا در سال 2031 به یک کشور دارای آستانه هسته ای تبدیل شود.

اما مقامات اسرائیلی مراقب هستند که رویکرد پر سر و صداتر خود را در حال حاضر با آقای دکتر مقایسه کنند. حمایت نتانیاهو در سال 2015، که روابط با واشنگتن را تیره کرد. آقای. دولت لاپید از انتقاد مستقیم از دولت بایدن خودداری کرده است و نخست وزیر گفت که توافق فعلی مطابق با آقای بایدن نیست. اهداف اعلام شده خود بایدن

آقای. لاپید روز یکشنبه در سخنانی خطاب به کابینه خود، استراتژی دولت خود را اینگونه توصیف کرد که “فشار، اما بدون رفتن زیاد… بخشی از روند بدون از بین بردن روابط ویژه ما با ایالات متحده”

وقتی آقای یک مقام اسرائیلی گفت که بارنیا به واشنگتن سفر می کند، او با قانونگذاران آمریکایی برای لابی کردن علیه توافق دیدار خواهد کرد، اما این کار پشت درهای بسته انجام خواهد شد. در بازخوانی تماس تلفنی چهارشنبه بین آقایان. لاپید و بایدن، اسرائیل از توافق با ایران بدون ارائه توضیحی در مورد آن یاد کرد، اگرچه یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: بایدن به آقای اطمینان داده بود. لاپید گفت که در برابر برخی امتیازات به ایران که اسرائیل به شدت علیه آنها لابی کرده است، مقاومت خواهد کرد.

دیپلمات‌های اسرائیلی و غربی می‌گویند که هیچ کجا به وضوح نفوذ اسرائیل به‌اندازه تصمیم آمریکا برای حذف نکردن سخت‌ترین نام تروریستی آمریکا برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که یک خواسته کلیدی ایران است، دیده نشده است. به گفته دیپلمات‌های درگیر در مذاکرات، اسرائیل در ماه مارس و در زمان حساسی از مذاکرات، زمانی که لغو فهرست تروریستی هنوز مورد بحث بود، مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرد. واشنگتن بلافاصله پس از آن به صراحت اعلام کرد که فهرست سازمان های تروریستی خارجی در جای خود باقی خواهد ماند و تقریباً مذاکرات را از بین می برد.

مقامات ایرانی و غربی می گویند که ایران اکنون پذیرفته است که فهرست تروریسم سپاه پاسداران جزئی از توافق نخواهد بود.

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: بایدن همچنین موافقت کرد که در برابر تلاش‌های ایران برای تحت فشار قرار دادن ایالات متحده و دیگر شرکای مذاکره‌کننده‌اش برای بستن تحقیقات آژانس اتمی سازمان ملل متحد یا حداقل وادار کردن آژانس برای پایان دادن به آن مقاومت کند.

تصویر ماهواره ای از تاسیسات هسته ای نطنز ایران در جنوب پایتخت تهران.


عکس:

AFP PHOTO/عکس ماهواره ای ©2021 Maxar Technologies

یک مقام آمریکایی گفت که دولت بایدن هرگز موضع خود را در مورد نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران یا تحقیقات آژانس اتمی سازمان ملل خم نمی کرد.

ایران بارها از واشنگتن خواسته است که اجازه ندهد اسرائیل توافق را دشوارتر کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که در ماه می در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس روی صحنه سخنرانی می کرد، گفت که تلاش های لابی اسرائیل احیای توافق را به تاخیر می اندازد و اسرائیل را به گروگان گرفتن “منافع ملی آمریکا” متهم کرد.

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: بایدن به آقای لاپید که “اسرائیل حق دارد بدون هیچ محدودیتی از خود دفاع کند.” مقامات آمریکایی گفتند که اسرائیل از حمله به برنامه هسته ای ایران یا جنگ متعارف تر آن علیه اهداف ایرانی در سوریه محدود نخواهد شد.

عمر دنک، سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی اسرائیل، گفت: یکی از درخواست های کلیدی اسرائیل می تواند تسریع در انتقال هواپیماهای سوخت رسان پیچیده آمریکایی باشد که مقامات دفاعی اسرائیل معتقدند برای حمله به سایت های هسته ای دوردست ایران ضروری هستند. پنجشنبه شب، اسرائیل قراردادی را با آمریکا برای خرید چهار هواپیمای پیشرفته سوخت‌رسان KC-46A از پیمانکار دفاعی آمریکایی بوئینگ امضا کرد.،

که تاریخ تحویل را سال 2025 قرار می دهد.

بنویسید لارنس نورمن در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

پاربرگ سایت

تماس با ما