اسرائیل و ترکیه روابط کامل دیپلماتیک خود را از سر می گیرند

اورشلیم – اسرائیل و ترکیه پس از سال‌ها روابط آزمایشی، روز چهارشنبه اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را به طور کامل برقرار می‌کنند و پس از چهار سال عدم انجام این کار، دوباره سفیران خود را مبادله خواهند کرد.

در نشانه های اخیر آب شدن، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، در ماه مارس با شکوه و تشریفات توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان یک سفر دولتی که از سوی هر دو طرف به عنوان تلاشی برای از سرگیری روابط شکسته شده بین منطقه زمانی منطقه ای توصیف شد، مورد استقبال قرار گرفت. متحدان. این دیدار بالاترین دیدار یک رهبر اسرائیلی در ترکیه در 14 سال گذشته بود.

یایر لاپید، نخست وزیر موقت اسرائیل روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: از سرگیری روابط با ترکیه “یک دارایی مهم برای ثبات منطقه و اخبار اقتصادی بسیار مهم برای شهروندان اسرائیل است” و افزود: “ما به تقویت اسرائیل ادامه خواهیم داد. ایستاده در جهان.”

آقای. سفر هرتزوگ در ماه مارس با سفر مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به اسرائیل در ماه مه انجام شد که اولین سفر از این قبیل در 15 سال گذشته بود. و در ماه ژوئن، آقای. لاپید به عنوان وزیر خارجه اسرائیل از آنکارا، پایتخت ترکیه دیدن کرد تا از کمک مقامات ترکیه در خنثی کردن آنچه که مقامات به عنوان توطئه اخیر ایران برای ربودن یا کشتن اتباع اسرائیلی در استانبول توصیف کردند، تشکر کند.

آقای. لاپید سمت سرپرستی نخست‌وزیر را در دولت موقت برعهده دارد و انتخابات ملی برای نوامبر برگزار می‌شود. 1 – پنجمین رای اسرائیل در کمتر از چهار سال. دفتر وی اعلام کرد که احیای روابط کامل دیپلماتیک با ترکیه در پی تفاهمات حاصل شده در سفر وی به آنکارا و گفتگوی متعاقب آن با ترکیه صورت گرفته است. اردوغان.

آقای. چاووش اوغلو انتصاب مجدد سفیر ترکیه در اسرائیل را «در توسعه روابط دوجانبه مهم» خواند.

ترکیه که زمانی نزدیک‌ترین دوست اسرائیل در جهان اسلام و شریک تجاری مهمی بود، روابط دیپلماتیک خود را پس از رویارویی مرگبار در سال 2010 بین کماندوهای اسرائیل و فعالان ترک در یک کشتی مسافربری که تلاش کرده بود محاصره دریایی اسرائیل در نوار غزه، ساحل فلسطین را نقض کند، قطع کرد. منطقه تحت کنترل گروه شبه نظامی اسلامگرای حماس.

کشتی ماوی مرمره بخشی از ناوگان حامل کمک به غزه بود که کماندوهای نیروی دریایی اسرائیل به عرشه آن حمله کردند و 9 فعال را پس از مواجهه با مقاومت خشونت آمیز کشتند. بعداً یک فعال دهم بر اثر جراحات وارده جان باخت.

اگرچه برخی از سطوح روابط دیپلماتیک از آن زمان احیا شده بود، روابط اسرائیل و ترکیه در سال های اخیر فراز و نشیب های خود را داشته است. دو کشور در سال 2016 پس از موافقت اسرائیل با پرداخت حدود 20 میلیون دلار به صندوق غرامت برای خانواده های کشته شدگان در کشتی ماوی مرمره، روابط دیپلماتیک کامل خود را از سر گرفتند.

ترکیه نیز به نوبه خود از اتهامات جنایی خود علیه افسران اسرائیلی درگیر در این رویارویی صرف نظر کرد. اسرائیل همچنین از مقامات ترکیه خواست تا از سازماندهی حملات علیه اسرائیل توسط عوامل حماس در ترکیه جلوگیری کنند.

اما این گرم شدن زیاد طول نکشید. رکود دیگری در اواخر سال 2017 و با تصمیم رئیس جمهور دونالد جی ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل اتفاق افتاد.

آقای. اردوغان از آرمان فلسطین دفاع کرده و در مناسبت های مختلف از سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی ها به شدت انتقاد کرده است. او اسرائیل را با آلمان نازی مقایسه کرده و اسرائیلی‌ها را متهم به نسل‌کشی کرده است، پس از آن که نیروهای آن‌ها تعداد زیادی از معترضان فلسطینی را در جریان درگیری‌ها در امتداد حصار مرزی غزه در ماه می 2018، در روزی که ایالات متحده سفارت خود را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد، کشت.

پس از خشونت ها و کشتارهای مرزی، ترکیه به سفیر اسرائیل دستور خروج از کشور را داد و سفیر ترکیه را از تل آویو “برای مشورت” فراخواند. ساعاتی بعد، وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که سرکنسول ترکیه در اورشلیم را احضار کرده و به او توصیه کرده است که «برای مدتی» به کشورش بازگردد. وقفه در نمایندگی های دیپلماتیک در سطح بالا کمی بیش از چهار سال به طول انجامید.

آقای. پس از اینکه نفتالی بنت در ژوئن 2021 جایگزین بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر اسرائیل شد، اردوغان بیش از یک سال است که تمایل خود را برای روابط گرم تر نشان داده است. هرتزوگ یک ماه بعد رئیس جمهور شد. آقای. اردوغان ابراز تمایل کرده است که ترکیه از اکتشافات گاز طبیعی سودآور اسرائیل در دریای مدیترانه استفاده کند.

اسرائیل به نوبه خود اخیرا علاقه فزاینده ای به ایجاد روابط نزدیکتر منطقه ای با دیگر قدرت های استراتژیک در خاورمیانه نشان داده است.

دور گلد، رئیس اندیشکده اسرائیلی مرکز روابط عمومی اورشلیم، گفت: «اسرائیل منافع اساسی در احیای کامل روابط دیپلماتیک خود با ترکیه دارد. در ژوئن 2016، آقای. گلد در سمت سابق خود به عنوان مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل، توافق عادی سازی را با ترکیه امضا کرد.

آقای اسراییل و ترکیه با وجود عقب‌نشینی‌هایی که در روابط خود در سال‌های گذشته داشته‌اند، امروز نگرانی‌های مشترکی درباره گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه، به‌ویژه تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دارند. طلا اشاره کرد.

با استقبال از اطلاعیه روز چهارشنبه، آقای هرتزوگ گفت که احیای روابط کامل دیپلماتیک “روابط اقتصادی بیشتر، گردشگری متقابل و دوستی بین مردم اسرائیل و ترکیه را تشویق خواهد کرد.”

وی افزود: روابط خوب همجواری و روحیه مشارکت در خاورمیانه برای همه ما مهم است.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت

تماس با ما