افغانستان هیأت عالی سازمان ملل از طالبان خواست به حبس، محرومیت و تضییع حقوق زنان پایان دهند.

معاون دبیرکل، آمینه محمد، مدیر اجرایی زنان سازمان ملل، سیما باهوس، و خالد خیاری، دستیار دبیرکل برای عملیات سیاسی، صلح و صلح سازمان ملل متحد، چهار روز را در یک ماموریت حقیقت یاب در افغانستان سپری می کنند. بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی که روز جمعه برای خبرنگاران منتشر شد، با رهبران طالبان، و بر همبستگی سازمان ملل با مردم افغانستان تاکید کرد.

برای معکوس کردن مسیر تماس بگیرید

در دیدار با مقامات دوفاکتو در کابل و قندهار، «هیئت به طور مستقیم زنگ هشدار را منتقل کرد به دلیل فرمان اخیر منع کار زنان در سازمان های غیردولتی ملی و بین المللی، اقدامی که کار سازمان های متعددی را که به میلیون ها نفر کمک می کنند تضعیف می کند افغان‌های آسیب‌پذیر.»

آخرین سرکوب زنان شاغل به دنبال فرمان‌های طالبان بنیادگرا مبنی بر بستن دانشگاه‌ها به روی دانش‌آموزان دختر تا اطلاع ثانوی و ممانعت از حضور دختران در دبیرستان صورت گرفت.

از زندگی عمومی حذف شده است

همچنین به زنان و دختران دستور داده شده است که استفاده از پارک‌ها، سالن‌های ورزشی، حمام‌های عمومی را متوقف کنند و از حضور در بیشتر بخش‌های نیروی کار منع شده‌اند، همراه با سایر محدودیت‌های آزادی رفت‌وآمد آنها، مطابق با تفسیر مقامات از قوانین شریعت.

ممنوعیت کار زنان محلی در بخش مهم کمک رسانی ماه گذشته به اجرا درآمد و بسیاری از آژانس های امدادی را بر آن داشت تا فعالیت های خود را متوقف کنند، زیرا آنها قادر به دسترسی به بسیاری از خانواده های نیازمند نبودند، بدون حمایت کارکنان زن.

در پاسخ، حاکمان طالبان برخی از معافیت‌ها را اعلام کردند که به زنان کارمند صحی اجازه می‌دهد تا کارهای نجات جان خود را انجام دهند.

محمد: همه افغان ها به دلیل محدودیت ها رنج می برند

معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: پیام من بسیار واضح بود. “در حالی که ما معافیت های مهم ایجاد شده را می شناسیم، این محدودیت ها آینده ای را برای زنان و دختران افغان ایجاد می کند که آنها را در خانه های خود محبوس می کند و حقوق آنها را نقض می کند و جوامع را از خدماتشان محروم می کند.“.

“جاه طلبی جمعی ما برای یک افغانستان مرفه است که با خود و همسایگان خود در صلح باشد و در مسیر توسعه پایدار باشد. اما در حال حاضر، افغانستان در حال منزوی شدن است در بحبوحه یک بحران انسانی وحشتناک و یکی از آسیب پذیرترین کشورهای روی زمین در برابر تغییرات آب و هوایی.” ما باید هر کاری که می توانیم برای پر کردن این شکاف انجام دهیم.»

خانم محمد و خانم باهوس در طول ماموریت خود با جوامع آسیب دیده، کارکنان بشردوستانه، جامعه مدنی و دیگر بازیگران کلیدی در کابل، مرکز طالبان در قندهار و هرات ملاقات کردند.

‘تاب آوری فوق العاده’: باهوس

ما شاهد مقاومت فوق العاده ای بوده ایم. زنان افغان هیچ شکی در شجاعت خود باقی نگذاشتند و امتناع از حذف شدن از زندگی عمومی. آنها به دفاع و مبارزه برای حقوق خود ادامه خواهند داد و ما موظفیم از آنها در انجام این کار حمایت کنیم.” باهوس گفت.

«آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد این است بحران شدید حقوق زنان و زنگ خطر برای جامعه بین المللی

“این نشان می دهد که چند دهه پیشرفت در حقوق زنان چقدر سریع است می تواند در عرض چند روز معکوس شود. زنان سازمان ملل در کنار همه زنان و دختران افغان می ایستد و به تقویت صدای آنها برای بازپس گیری همه حقوق خود ادامه خواهد داد.

تعهد سازمان ملل

سازمان ملل متحد و شرکای آن، از جمله سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی، به بیش از 25 میلیون افغانی که به کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند، کمک می‌کنند تا زنده بمانند، و همچنان متعهد به ماندن و ارائه آن هستند.

«در حالی که معافیت‌های اخیر از ممنوعیت ارائه شده توسط مقامات عملی، فضا را برای کمک‌های بشردوستانه برای ادامه و در برخی موارد از سرگیری عملیات باز می‌کند. اینها به بخش های کمی محدود می شوند در بیانیه سازمان ملل متحد در روز جمعه آمده است.

محدودیت‌های طالبان بر زنان و دختران در افغانستان، زنان را از مشارکت در فعالیت‌های سیاسی مانند رای‌گیری محروم می‌کند، همانطور که برای این زن در مرکز رای‌دهی بامیان برای انتخابات پارلمانی افغانستان که در تاریخ برگزار شد...

محدودیت‌های طالبان برای زنان و دختران در افغانستان، زنان را از مشارکت در فعالیت‌های سیاسی مانند رای‌گیری محروم می‌کند، همانطور که برای این زن در مرکز رای‌دهی بامیان برای انتخابات پارلمانی افغانستان که در 20 اکتبر 2018 برگزار شد، بود.

نیاز به “تحویل موثر”

«ارائه مؤثر کمک‌های بشردوستانه بر اساس اصولی است که نیاز دارند دسترسی کامل، ایمن و بدون مانع برای همه امدادگران، از جمله زنانخانم محمد گفت.

سازمان ملل گزارش داد که این سفر به افغانستان پس از یک سری رایزنی در سطح عالی در مورد افغانستان در سراسر خلیج فارس و آسیا صورت گرفت.

این هیئت با رهبری سازمان همکاری اسلامی (OIC)، بانک توسعه اسلامی، گروه‌هایی از زنان افغان در پایتخت‌های ترکیه و پاکستان در آنکارا و اسلام‌آباد، و گروهی از سفرا و فرستادگان ویژه در افغانستان، مستقر در افغانستان، دیدار کرد. دوحه

در این بیانیه آمده است: «هیئت با رهبران دولت منطقه و رهبران مذهبی برای دفاع از نقش حیاتی و مشارکت کامل زنان و حمایت از مردم افغانستان تشکیل جلسه داد».

دختران در سال 2016 در مدرسه ای در هرات افغانستان والیبال بازی می کنند.

دختران در سال 2016 در مدرسه ای در هرات افغانستان والیبال بازی می کنند.

فشار فوری برای حمایت

در طول این بازدیدها، بر نقش حیاتی سازمان ملل به عنوان پل ساز به سمت “یافتن راه حل های پایدار” و همچنین فوریت برای ارائه حمایت نجات دهنده و حفظ تعامل موثر، به رهبری ماموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تاکید شد.

هیأت عالی سازمان ملل متحد خواستار تشدید تلاش ها برای انعکاس فوریت بحران پیش روی زنان و دختران افغان شد، “و بر اهمیت واکنش یکپارچه جامعه بین المللی تاکید کرد.”

سازمان ملل گزارش داد که پیشنهاد برگزاری کنفرانس بین المللی زنان و دختران در جهان اسلام در ماه مارس سال جاری نیز «در اصل مورد بررسی و موافقت قرار گرفت».

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

پاربرگ سایت

تماس با ما