تشدید جنگ بین نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه

شبه نظامیان تحت حمایت نیروی سپاه پاسداران ایران اخیرا با هواپیماهای بدون سرنشین به یک پایگاه نظامی آمریکا در جنوب سوریه حمله کردند و در همان روز، پایگاه دیگری که توسط ائتلاف تحت رهبری آمریکا در نزدیکی مرز شرقی سوریه با عراق مورد استفاده قرار می‌گرفت، مورد شلیک موشک قرار گرفت.

مقامات آمریکایی شاهد حملات متوالی در اوت بودند. 15 از حملات قبلی پیچیده تر بود و می ترسید که حملات بیشتری در راه باشد. این یک رشته حملات تلنگر به تپه را در این هفته آغاز کرد – از جمله حملات هوایی آمریکا در سه شب متوالی علیه اهداف مرتبط با ایران در سوریه. آنها تنش بین دو دشمن قدرتمند را که در یک میدان جنگ خارجی می جنگند، تشدید کردند.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: آمریکایی‌ها از طریق کانال‌های خصوصی و همچنین علنی به ایران تصریح کردند که تلاشی برای تشدید خصومت‌ها ندارند، بلکه فقط به دنبال حفظ منافع آمریکا هستند.

این شعله ور شدن یادآور این بود که چگونه سوریه، که در اثر بیش از یک دهه جنگ داخلی شکسته و ضعیف شده است، زمینه مساعدی را برای جنگ های نیابتی متعددی فراهم کرده است که شامل ایران، اسرائیل، ایالات متحده، روسیه، ترکیه و … دولت اسلامی، در میان دیگر بازیگران. حضور نظامی ایالات متحده – تقریباً 900 نیروی نظامی – در سوریه، آن را به یک هدف بالقوه برای آن دسته از بازیکنانی تبدیل می کند که به دنبال ابراز نارضایتی خود از واشنگتن یا متحد نزدیک آن، اسرائیل هستند.

مقامات ارشد ایالات متحده گفتند که اوت. 15 حمله به دو پایگاه آمریکا در سوریه می‌توانست تلاش ایران برای انتقام از حمله قبلی اسرائیل با هدف قرار دادن متحدان آمریکایی اسرائیل باشد. اما ایران هرگونه ارتباط با این گروه ها در سوریه را رد کرد.

حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی در التنف، در نزدیکی مرز در جنوب سوریه، یک روز پس از آن انجام شد که اسرائیل به اهداف نظامی در استان‌های دمشق و طرطوس سوریه حمله کرد و سه سرباز سوری را کشت. به گزارش گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، این حملات یک پایگاه دفاع هوایی ارتش سوریه را هدف قرار داد که اغلب جنگنده های مورد حمایت ایران در آن مستقر هستند.

درگیری‌های جدید در یک لحظه بسیار حساس در روابط ایران و آمریکا رخ می‌دهد، زیرا هر دو طرف در حال نزدیک‌تر شدن به توافق بر سر یک توافق هسته‌ای احیا شده هستند که تحریم‌ها علیه ایران را در ازای محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای‌اش لغو می‌کند. با توجه به آن، هرگونه حمله ای که منجر به تلفات زیادی در هر دو طرف شود، مذاکرات هسته ای را از مسیر خود خارج می کند.

با این حال، مقامات آمریکایی تاکید کردند که هیچ ارتباطی بین حملات در سوریه و مذاکرات هسته ای وجود ندارد. ناظران دیگر این سوال را مطرح کرده اند که آیا حملات نیروهای متحد با تهران می تواند تلاشی از سوی تندروهای ایران برای برهم زدن هرگونه توافق باشد.

برخی از تحلیلگران ایرانی گفتند که حملات ایالات متحده را تلاش دولت بایدن برای راضی کردن منتقدان توافق هسته ای و نشان دادن موضع سخت علیه ایران حتی در صورت دستیابی به توافق هسته ای می دانند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازوی قدرتمند نیروهای مسلح ایران است که موازی با ارتش عمل می کند. وظیفه تامین امنیت مرزهای ایران را بر عهده دارد و شاخه برون مرزی آن، نیروی قدس، عملیاتی را در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن انجام می دهد و شبه نظامیان نیابتی شیعه را که در تعدادی از کشورها فعالیت می کنند، آموزش و تسلیح می دهد. آمریکا آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است که در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای محل اختلاف شد.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت انگیزه‌های متعددی برای ایران وجود دارد. 15 حمله این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت که این می تواند پاسخی به حمله اسرائیل یا یک فرمانده جدید باشد. اما استفاده از پهپادها به وضوح به دخالت سپاه پاسداران اشاره داشت.

ایران در سال‌های اخیر پهپادهای پیشرفته‌تری با قابلیت حمل سلاح ساخته است. هم آنها را به صورت تجاری به کشورهای دیگر فروخته و هم انتقال آنها را به گروه های نیابتی افزایش داده است.

پیشرفت پهپادهای ایران و همچنین استفاده از آنها در کشورهای عربی و علیه تأسیسات نفتی در امارات متحده عربی و عربستان سعودی، به مشارکت نظامی بین اسرائیل، چندین نظامی عرب و ایالات متحده کمک کرده است.


آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم. آیا منابع اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها برای گفتن به ما چیست؟ آیا آنها در گذشته قابل اعتماد بودن را ثابت کرده اند؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با برآورده شدن این سوالات، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه حل استفاده می کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

به گفته غیس قریشی، تحلیلگر نزدیک به دولت ایران که از استراتژی سپاه پاسداران در منطقه آگاه است، حدود یک سال پیش، یک ائتلاف مخالف اسرائیل به رهبری ایران، به طور مجازی برای بحث در مورد چگونگی پاسخ به حملات فزاینده اسرائیل در داخل سوریه ملاقات کرد. این گروه کارشناسان نظامی از سوریه، عراق، گروه شبه نظامی لبنانی حزب الله، یمن و نیروهای قدس ایران – شاخه برون مرزی سپاه پاسداران را گرد هم می آورد.

فردی در دمشق، پایتخت سوریه که نزدیک به نیروهای ایرانی در آنجا است، نخواست نامش فاش شود، تأیید کرد که این دیدار انجام شده است، زیرا این فرد مجاز به صحبت علنی نیست.

سوری ها در جریان گفتگوهای خود گفتند که نمی خواهند حملاتی علیه اسرائیل از خاک آنها انجام شود تا در زمانی که کشور در حال حاضر ضعیف شده است، خطر یک جنگ همه جانبه را تهدید نکند. بنابراین ائتلاف تصمیم گرفت در عوض حملات اسرائیل را با ضربه زدن به پایگاه های آمریکایی در سوریه تلافی کند، به این امید که واشنگتن پس از آن بر اسرائیل فشار بیاورد تا از ایران عقب نشینی کند.

برای سال‌ها، اسرائیل و ایران در سرتاسر خاورمیانه با یک جنگ مخفیانه مبارزه کرده‌اند و حملات تلافی‌جویانه محدود اخیراً تشدید شده و به حملات زمینی، هوایی و اخیراً در دریا گسترش یافته است.

کارشناسان نظامی در این نشست همچنین به این نتیجه رسیدند که اگرچه ارتش آمریکا بر گروه‌های نیابتی در سوریه غلبه کرد و احتمالاً حمله متقابلی را انجام خواهد داد، اما سیاست دولت بایدن با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه و جلوگیری از شروع هر گونه جنگ جدید در یک زمان است. زمانی که توجه واشنگتن از خاورمیانه دور شد.

شرکت کنندگان در جلسه تصمیم گرفتند که به ازای هر حمله اسرائیل به یک هدف ایرانی در سوریه، یک حمله تلافی جویانه علیه یک پایگاه آمریکایی در آنجا و به ویژه التنف انجام شود.

عمر ابولیله، مدیر اجرایی دیرالزور 24، یک سازمان خبری و تحلیلی که بر استان دیرالزور در شرق سوریه متمرکز است، گفت: تمرکز ایران بر التنف به این دلیل است که آنها آن را برای خود یک نقطه دردسرساز می دانند. آنها می خواهند نفوذ نظامی خود را در آن منطقه به طور کامل گسترش دهند.»

حملات پهپادی و موشکی به پایگاه های نظامی آمریکا در سوریه اخیرا سرعت بیشتری یافته است.

سال گذشته در ماه اکتبر، نیروهای نیابتی ایران پنج پهپاد مملو از بلبرینگ و ترکش را در پایگاه التنف پرتاب کردند. مقامات آمریکایی و اسرائیلی در آن زمان گفتند که حمله هواپیمای بدون سرنشین اولین باری بود که ایران در پاسخ به حمله اسرائیل به ایالات متحده حمله کرد.

ایران مسئولیت این حمله پهپادی را بر عهده نگرفت، اما یک کانال تلگرامی که توسط وابستگان سپاه پاسداران اداره می‌شود، گفت که این حمله در پاسخ به اجازه آمریکا به حملات اسرائیل به نیروهای متحد ایران در شرق سوریه است.

دخالت ایران در سوریه و حضور سپاه پاسداران به سال 2011 برمی‌گردد، زمانی که سپاه پاسداران جنگجویان و ژنرال‌هایی را برای کمک به بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در سرکوب قیام بهار عربی در سال 2011 و پیروزی در جنگ داخلی طولانی‌مدت که ناشی از شورش بود، فرستاد.

با آقای اسد که از بیش از یک دهه درگیری عمدتاً پیروز بیرون آمده و کنترل بیشتر کشور را در دست دارد، نیروهای ایرانی و ده ها هزار جنگجوی نیابتی آن از کشورهایی مانند عراق، لبنان و افغانستان به عنوان بخشی از یک سیاست منطقه ای گسترده تر در سوریه باقی مانده اند. از حفظ تهدید برای اسرائیل در کشوری که هم مرز است.

وی گفت: برگ برنده ایران این است که اکنون از طریق سوریه نیز با اسرائیل همسایه است. گوریشی.

از آن زمان، ایران و نیروهای وابسته به آن در بخش‌هایی از سوریه، به ویژه در شرق و اطراف پایتخت، دمشق، مستقر شده‌اند. آنها زیرساخت های نظامی ساخته اند، املاک و مستغلات خریداری کرده اند، جنگجویان محلی را استخدام کرده اند و سعی در گسترش اسلام شیعی در آنجا داشته اند.

مقامات آمریکایی گفتند که تعداد نسبتا کمی از فرماندهان سپاه پاسداران در سوریه باقی مانده اند که شبه نظامیان متحد متشکل از جنگجویان سوری، عراقی یا افغان را اداره می کنند.

حملات آمریکا در این هفته از سه‌شنبه شب زمانی آغاز شد که جت‌های جنگنده بمب‌های هدایت‌شونده را بر روی ده‌ها انبار مهمات مورد استفاده گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران در دیرالزور پرتاب کردند. مقامات ایالات متحده گفتند که نمی‌خواهند جرقه‌ای برای تشدید تنش ایجاد کنند، بنابراین مطمئن شدند که هیچ شبه‌نظامی در انبارها در هنگام حمله برای کاهش خطر تلفات وجود ندارد.

اما روز بعد، یک شبه نظامی تحت نظارت سپاه پاسداران با حمله به دو پایگاه آمریکایی در سوریه – سایت پشتیبانی ماموریت کونوکو در شمال شرق سوریه و روستای سبز – تلافی کردند.

ارتش آمریکا با بالگردهای تهاجمی AC-130 و بالگردهای تهاجمی آپاچی پاسخ داد و چهار شبه نظامی را کشت.

سرهنگ گفت: اکنون بر اساس اطلاعات به دست آمده معتقدیم که بازدارندگی را دوباره برقرار کرده ایم. جوزف بوچینو، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا. ما معتقدیم که این رفت و آمد به اوج خود رسیده است.»

هواده سعد گزارش کمک کرد

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

پاربرگ سایت

تماس با ما