حمله هوایی در منطقه تحت کنترل شورشیان میانمار دست کم 100 کشته برجای گذاشت

رژیم نظامی میانمار به حملات هوایی بی‌امان خود در روز سه‌شنبه با بمباران یک اجتماع بزرگ در قلمرو تحت کنترل شورشیان ادامه داد و در مرگبارترین حمله حکومت نظامی از زمان به دست گرفتن قدرت در بیش از دو سال پیش، دست‌کم 100 نفر را کشت.

یک کارمند اورژانس در محل حادثه و یکی از مقامات دولت سایه وحدت ملی که خود را دولت واقعی میانمار می‌داند، گفت که حداقل 30 کودک در میان کشته‌شدگان حمله در منطقه ساگاینگ هستند. انتظار می رفت تعداد کشته ها افزایش یابد.

بیار کی، سرباز یک واحد مقاومت محلی که به بازیابی اجساد در محل کمک می کرد، گفت: «این یک جنایت جنگی است. جایی که آنها حمله کردند یک هدف نظامی نبود.»

امدادگران صحنه وحشتناکی را در روستای پازیگی در منطقه ساگاینگ جنوبی توصیف کردند، جایی که پس از بمباران یک جت نظامی و هلیکوپتر، اعضای بدن در منطقه وسیعی پراکنده شد و تجمع عمدتا غیرنظامی را تحت تأثیر قرار داد.

عکس‌هایی که از روستا در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود بیش از ده‌ها جسد سوخته و مثله شده را نشان می‌دهد، در حالی که فیلم‌ها یک ساختمان ویران شده، موتورسیکلت‌های سوخته و آوار پراکنده در منطقه وسیعی را نشان می‌دهد. امدادگران در محل حادثه صحت این تصاویر را با نیویورک تایمز تایید کردند.

هدف ظاهری این حمله جشنی بود که به مناسبت افتتاح یک دفتر اداری توسط جنبش مقاومت محلی برگزار شد. تنها قاب زغالی ساختمان پس از حمله هوایی ایستاده بود، فیلم و عکس پخش شد.

ارتش میانمار که بلافاصله پس از استقلال در سال 1948 با گروه های قومی مسلح برای کنترل ارضی جنگیده است، سابقه طولانی در حملات وحشیانه به غیرنظامیان دارد.

از زمان کودتا، نیروهای طرفدار دموکراسی با برخی از گروه های قومی مسلح در یک کارزار ملی برای بیرون راندن ارتش از قدرت متحد شدند و متحدترین جنبش مقاومتی را ایجاد کردند که ارتش با آن روبرو شده است.

از آنجایی که نیروهای شورشی به طور فزاینده ای مسلح شده اند، ارتش استراتژی خود را برای انجام حملات هوایی مرگبار و حمله به غیرنظامیان، از جمله کشتن راهبان و غیرنظامیان در یک صومعه در ماه گذشته، دو چندان کرده است.

در ماه اکتبر، جت های نظامی به یک کنسرت در ایالت کاچین حمله کردند و دست کم 80 نفر از جمله نوازندگانی را که در آن زمان روی صحنه اجرا می کردند، کشتند.

بخش بزرگی از منطقه ساگاینگ در شمال غربی میانمار، هم مرز با هند، پایگاه شورشیان است که در آن نیروهای زمینی ارتش برای به دست آوردن قلمرو با مشکل مواجه شده اند.

آنگ میو مین، وزیر حقوق بشر دولت وحدت ملی گفت: «رژیم بودجه نظامی خود را افزایش داده و حملات هوایی در حال افزایش است. مردم میانمار با خون خود پیامی را در مورد جنایات جنگی وحشیانه ارتش به جامعه جهانی ارسال می کنند.

کارمند اورژانس حاضر در محل گفت که مرگ دست‌کم 100 نفر تایید شده و تعداد بیشتری از آنها نامعلوم است. آقای. آنگ میو مین که در محل نبود، گفت که 53 جسد دست نخورده پیدا شده و تلاش ها برای بازیابی ادامه دارد.

در بیانیه ای عصر سه شنبه در شبکه تلویزیونی ارتش، تلویزیون میوادی، سخنگوی حکومت نظامی، سرگرد. ژنرال زاو مین تون تایید کرد که نیروهای مسلح یک حمله هوایی را بر روستای پازیگی انجام داده اند اما گفت که هدف نیروهای شورشی بود که در آنجا جمع شده بودند.

وی تاکید کرد که بیشتر تلفات از رزمندگان مقاومت بوده اند که آنها را “تروریست” می خواند، اما اذعان داشت که کودکان و زنان در میان کشته شدگان هستند. او گفت که شورشیان با ترور رئیس روستای پازیگی در ماه گذشته و مجبور کردن روستاییان به پیوستن به نیروهای شورشیان، این حمله را علیه خود انجام دادند.

ژنرال زاو مین تون گفت که تعداد تلفات زیاد است، زیرا مهمات در محل ذخیره شده بود که با اصابت بمب ها منفجر شد.

این حمله هوایی، مدافعان حقوق بشر را بر آن داشت تا درخواست خود را برای ممنوعیت فروش سوخت هواپیما به رژیم تجدید کنند.

آقای. بیار کی، که یکی از سربازان نیروهای زیرزمینی کیون هلا، یک گروه مسلح محلی است، گفت که بازماندگان این حمله به او گفتند که او توسط یک جنگنده جت و یک هلیکوپتر جنگی انجام شده است. روسیه علیرغم ادامه جنگ در اوکراین، کمک کننده اصلی چنین تسلیحاتی به حکومت نظامی بوده است.

او گفت که تعدادی از قربانیان در روستای پازیگی از مبارزان مقاومت محلی بودند که برای جشن آمده بودند، اما اکثر آنها غیرنظامی بودند. او گفت: «کودکان و زنان زیادی در انبوه اجساد هستند».

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما