خروج نیروهای فرانسوی از مالی نگرانی های امنیتی جدیدی را برای منطقه ایجاد کرده است

روابط مالی با پاریس پس از به قدرت رسیدن حکومت نظامی در کودتای اوت 2020 بدتر شد و در نهایت منجر به خروج نیروهای فرانسوی شد که در روز دوشنبه تکمیل شد. مزدوران روسی ممکن است در بحبوحه ترس های جدید مبنی بر اینکه جهادی ها در ساحل در حال گسترش دامنه نفوذ خود به سواحل غرب آفریقا هستند، خلاء ناشی از خروج فرانسه را پر می کنند.

کارزار آنها در شمال مالی یک دهه پیش آغاز شد، به مرکز بشکه باروت این کشور و از آنجا به نیجر و بورکینافاسو همسایه این کشور پیش رفت. اکنون، ترس از این که جهادگران بی رحمی که در ساحل ویران می کنند، به سمت سواحل غرب آفریقا می روند، افزایش یافته است.

پس از تهاجمات متعدد از جمله حملات مرگبار در مناطق شمالی بنین، ساحل عاج و توگو، دولت های خلیج گینه در حال بازنگری استراتژی خود هستند.

به گفته تحلیلگران، نگرانی اصلی آنها این است که چگونه از تکرار اشتباهات همسایگان خود در ساحل اجتناب کنند، و چگونه می توان از حمایت خارجی به بهترین نحو استفاده کرد.

در حالی که فرانسه به ماموریت تقریباً ده ساله خود علیه جهادگران در این کشور پایان می دهد، به نظر می رسد مزدوران روسی در حال پر کردن این خلأ هستند. جنگجویان گروه واگنر، یک شرکت نظامی خصوصی مرتبط با کرملین، از اواخر سال گذشته از ارتش مالی در مبارزه با شورشیان اسلام‌گرا حمایت می‌کنند.

اتهامات

مالی درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای توقف آنچه که “اقدامات تجاوزکارانه” فرانسه از جمله جاسوسی و نقض حاکمیت ادعایی می‌نامد، گرفته و فرانسه را به حمایت از جهادی‌ها متهم کرده است.

در نامه‌ای که روز چهارشنبه توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شد، عبدالله دیوپ، وزیر امور خارجه چین، به ریاست شورای امنیت چین گفت که مالی “حق استفاده از دفاع شخصی” را برای خود محفوظ می‌دارد، در صورتی که اقدامات فرانسه مطابق با منشور سازمان ملل ادامه یابد.

دیوپ آنچه را که «نقض مکرر و مکرر» حریم هوایی مالی توسط نیروهای فرانسوی خواند، محکوم کرد.

او همچنین گفت که پروازهای هواپیماهای فرانسوی در “فعالیت هایی که به عنوان جاسوسی تلقی می شود” انجام می شود و فرانسه را به “ارعاب” متهم می کند.

دیوپ در این نامه گفت: مالی “چندین مدرک دارد مبنی بر اینکه فرانسه از این نقض آشکار حریم هوایی مالی برای جمع آوری اطلاعات به نفع گروه های تروریستی فعال در ساحل و انداختن سلاح و مهمات به سمت آنها استفاده کرده است.”

مقامات فرانسوی به این اتهامات پاسخی نداده اند.

بر اساس یک سند نظامی آلمانی مورخ سه شنبه، نیروهای آلمانی روز دوشنبه، روز دوشنبه، روزی که آخرین سربازان فرانسوی عملیات خود را به پایان رساندند و شهر را ترک کردند، ده ها نیروی امنیتی احتمالا روسی را در فرودگاه گائو در شمال مالی مشاهده کردند.

مشارکت برلین در ماموریت حافظ صلح سازمان ملل متحد در مالی برای مدتی در آلمان بحث برانگیز بوده است زیرا این کشور غرب آفریقا روابط خود با روسیه را در دوران شوروی تعمیق می بخشد.

گروه نظارتی اطلاعات SITE روز دوشنبه اعلام کرد که یک گروه جهادی وابسته به القاعده مدعی شد که چهار مزدور گروه امنیتی خصوصی روسی واگنر را در یک کمین در مرکز مالی کشته است. به گفته یک گروه حمایت از اسلام و مسلمانان (GSIM)، ائتلاف اصلی جهادی در ساحل، روز شنبه به گروهی از سربازان واگنر که سوار بر موتورسیکلت در منطقه باندیاگارا از روستای جالو به سمت کوهستان می‌رفتند کمین کردند. بیانیه بازوی تبلیغاتی آن و تایید شده توسط SITE.

در بیانیه آمده است که جنگجویان آن چهار نفر از این گروه را کشتند و بقیه متواری شدند. دو مقام منتخب محلی این حادثه را به خبرگزاری فرانسه تایید کردند. یکی از مقامات محلی که خواست نامش فاش نشود، گفت: «چهار روس در آخر هفته توسط جهادگران در نزدیکی باندیاگارا کشته شدند.

پس از اینکه حکومت مالی مالی در کودتای اوت 2020 قدرت را در دست گرفت، روابط این کشور با پاریس به سمت مارپیچ رو به پایین رفت و باعث خروج نیروهای فرانسوی شد که در روز دوشنبه تکمیل شد.

ماه گذشته، پاتریس تالون، رئیس جمهور بنین، به امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت که کشورش به تجهیزات بیشتری، به ویژه هواپیماهای بدون سرنشین نیاز دارد.

در میان ایالت‌های ساحلی، شمال بنین با حدود 20 حمله علیه نیروهای امنیتی از اواخر سال 2021، بیشترین آسیب را از تهدید در حال گسترش جهادی‌ها دیده است.

یک افسر بنینی مستقر در مرز با بورکینافاسو که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «آنچه در حال گذر از آن هستیم وحشتناک است.

او افزود: «ما هر روز صبح از خواب بیدار می‌شویم بدون اینکه بدانیم آیا روز را زنده خواهیم کرد یا خیر.

ماکرون گفته است که فرانسه با وجود خروج از مالی، متعهد به «مبارزه با تروریسم» در غرب آفریقا است.

او گفت که آماده است در جلسات “ابتکار آکرا” – نهادی که در سال 2017 برای تقویت همکاری های امنیتی بین کشورهای منطقه تأسیس شد، شرکت کند.

استخدام

بنیاد کنراد آدناور، یک اندیشکده آلمانی، در گزارشی در آوریل گفت: «وضعیت وخیم امنیتی در بورکینافاسو و مالی، شمال کشورهای ساحلی را به خط مقدم جدید در برابر گروه‌های مسلح فعال در ساحل تبدیل کرده است».

کشورهای منطقه امنیت را در مناطق آسیب پذیر، از جمله غنا، که تاکنون از حملات در امان بوده است، تقویت کرده اند.

اما اینکه آیا این کار می کند یا خیر، سوال بزرگ است.

مرکز سیاست مراکش برای اندیشکده جنوب جنوبی در این ماه هشدار داد که تقویت امنیت مرزی “بی اثر خواهد بود، (همانطور که در ساحل بود”.

او گفت که گروه های جهادی در ساحل “ارتش های سنتی نیستند.” آنها افکار را منتشر می کنند و از نارضایتی های جمعیت هدف سوء استفاده می کنند.»

ژانین الا آباتان در موسسه پان آفریقایی مطالعات امنیتی در سنگال، حملات اخیر را به عنوان “نوک کوه یخ” توصیف کرد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «از سال 2019، مطالعات روی ساحل نشان می‌دهد که گروه‌های افراطی از قبل به کشورهای ساحلی، چه برای حمایت لجستیکی یا عملیاتی، بلکه برای تأمین مالی، متصل بودند».

آباتان گفت که ستیزه جویان سرزمینی را در کشورهای ساحلی اشغال نمی کنند، اما در عوض به مناطق شمالی نفوذ می کنند که در آنجا حملات پیچیده ای انجام می دهند.

توگو اولین بار در ماه می 2021 یک حمله جهادی را تجربه کرد. اولین حمله مرگبار شناخته شده بنین در دسامبر گذشته بود که دو سرباز در نزدیکی مرز با بورکینافاسو کشته شدند. در ساحل عاج، چهار تن از نیروهای امنیتی در سال 2021 پس از کشته شدن 14 نفر در سال 2020 جان باختند.

آباتان گفت که چنین حملاتی تنها به لطف قابلیت های خوب جمع آوری اطلاعات و “همدستی” مردم محلی امکان پذیر است.

او گفت که افزایش استخدام در میان جمعیت های مرزی یک تهدید بزرگ است.

یک افسر پلیس بنین در منطقه آشفته به خبرگزاری فرانسه گفت: «شرایط سخت زندگی می تواند به راحتی افراد مستاصل را به اردوگاه های تروریست ها تشویق کند.

هفته گذشته، یک ویدئوی تبلیغاتی به طور گسترده به اشتراک گذاشته شد که در آن دو جهادگر به زبان محلی در شمال بنین به زبان باریبا صحبت می‌کردند، از مردم خواست به آنها بپیوندند و کسانی را که با دولت همکاری می‌کردند تهدید کرد.

سرمایه گذاری

آباتان گفت: «دولت باید فوراً به نیازهای این افراد پاسخ دهد – به جای اینکه به آنها اجازه دهد از این گروه ها محافظت کنند، با حضور نیروهای امنیتی احساس محافظت کنند.

عفو بین‌الملل نسبت به نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی در بنین و توگو و همچنین بازداشت‌های خودسرانه هشدار داده است.

به نظر می رسد که کشورهای ساحلی این استدلال را پذیرفته اند که فقر و سایر منابع نارضایتی یک منبع بالقوه برای استخدام ایجاد می کند.

در بنین، دولت پروژه های توسعه ای، ساخت مدارس و بیمارستان ها در برخی مناطق توسعه نیافته را راه اندازی کرده است و میلیون ها دلار در ساحل عاج سرمایه گذاری شده است.

این اندیشکده مراکشی می‌گوید، اما باید کارهای بیشتری انجام شود، که همچنین هشدار خاصی در مورد نظامی‌سازی مناطق مرزی می‌دهد.

این سازمان هشدار داد: “بدون تغییر فوری و چشمگیر رویکرد، ساکنان این مناطق مرزی “با افراط گرایان همکاری خواهند کرد تا خود را به بهترین شکل ممکن زنده نگه دارند.”

(فرانس 24 با خبرگزاری فرانسه و رویترز)

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاه
تماس با ما