دادگاه عالی بریتانیا پیشنهاد رفراندوم اسکاتلند را رد کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

عالی ترین دادگاه بریتانیا روز چهارشنبه پیشنهاد دولت اسکاتلند در ادینبورگ برای برگزاری همه پرسی جدید استقلال بدون رضایت لندن را رد کرد.

رای متفق القول دیوان عالی تلاش دولت ملی گرای اسکاتلند برای برگزاری دومین همه پرسی در سال آینده را تحت تأثیر قرار داد.

حزب ملی اسکاتلند (SNP) گفته بود که در این صورت، انتخابات عمومی بعدی را به رای عملی مبنی بر جدایی از بقیه بریتانیا تبدیل خواهد کرد و هرج و مرج قانون اساسی را تهدید می کند.

نیکولا استورجن، وزیر اول و رهبر SNP گفت که به این حکم احترام می گذارد اما “ناامید” است.

او در توییتی نوشت: اگر اسکاتلند نمی تواند “آینده خود را بدون رضایت وست مینستر انتخاب کند”، ایده بریتانیا به عنوان یک مشارکت داوطلبانه به عنوان یک “افسانه” افشا شد.


رابرت رید، رئیس دیوان عالی اسکاتلند، گفت که بر اساس توافق اسکاتلند، اختیار برگزاری همه پرسی برای پارلمان بریتانیا محفوظ است.

رید گفت، بنابراین “پارلمان اسکاتلند قدرت قانون گذاری برای همه پرسی استقلال اسکاتلند را ندارد.”

دولت SNP به رهبری استورجن در ادینبورگ می خواست در اکتبر سال آینده رای گیری در مورد این سوال برگزار کند: “آیا اسکاتلند باید یک کشور مستقل باشد؟”


دولت بریتانیا که بر امور قانون اساسی کل کشور نظارت دارد، بارها از دادن اختیار به ادینبورگ برای برگزاری همه پرسی امتناع کرده است.

این معتقد است که آخرین مورد – در سال 2014، زمانی که 55 درصد از اسکاتلندی ها استقلال را رد کردند – این مسئله برای یک نسل حل شد.

اما استورجن و حزب او می گویند که اکنون “حکمیت غیرقابل انکار” برای یک همه پرسی دیگر استقلال، به ویژه با توجه به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود دارد.

اکثر رأی دهندگان در اسکاتلند مخالف برگزیت بودند.

اسکاتلند نه کوزوو

آخرین انتخابات پارلمانی اسکاتلند برای اولین بار اکثریت قانونگذاران طرفدار استقلال را به این کشور بازگرداند.

در جلسه دادگاه عالی بریتانیا در ماه گذشته، وکلای دولت در لندن استدلال کردند که دولت اسکاتلند نمی تواند به تنهایی تصمیم به برگزاری همه پرسی بگیرد.

باید اجازه داده می شد زیرا ترکیب قانون اساسی چهار کشور بریتانیا یک موضوع محفوظ برای دولت لندن بود.

وکلای دولت اسکاتلند خواستار صدور حکمی در مورد حقوق پارلمان در ادینبورگ بودند، در صورتی که لندن به جلوگیری از همه پرسی استقلال ادامه دهد.

لرد وکیل دوروتی بین، افسر ارشد حقوقی اسکاتلند، گفت که استقلال اسکاتلند یک موضوع “زنده و مهم” در سیاست اسکاتلند است.

دولت اسکاتلند با این استدلال که “حق تعیین سرنوشت یک حق اساسی و مسلم است” به دنبال ایجاد چارچوب قانونی خود برای همه پرسی دیگر بود.

اما دیوان عالی مقایسه های بین المللی مطرح شده توسط SNP را که اسکاتلند را به کبک یا کوزوو تشبیه کرده بود، رد کرد.

رید گفت که قوانین بین‌المللی تعیین سرنوشت فقط در مورد مستعمره‌های سابق اعمال می‌شود، یا زمانی که مردمی تحت ظلم اشغال نظامی قرار می‌گیرند، یا زمانی که یک گروه مشخص از حقوق سیاسی و مدنی خود محروم می‌شوند.

رئیس دیوان عالی گفت که هیچ یک از اینها در مورد اسکاتلند صدق نمی کند.

او همچنین استدلال SNP را رد کرد که رفراندوم فقط “مشاوره ای” است و از نظر قانونی الزام آور نیست.

قاضی گفت که هر گونه رأیی بدون در نظر گرفتن وضعیت قانونی آن پیامدهای سیاسی عملی خواهد داشت.

بدون تأیید دادگاه، استورجن قول داده بود که انتخابات عمومی بعدی بریتانیا را که حداکثر تا ژانویه 2025 برگزار می شود، یک کمپین برای استقلال برگزار کند.

SNP استورجن در انتخابات پارلمانی اسکاتلند در سال 2021 با وعده برگزاری یک رفراندوم قانونی معتبر پس از فروکش کردن بحران کووید، شرکت کرد.

(AFP)

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

پاربرگ سایت

تماس با ما