دبیرکل سازمان ملل متحد در روز حفاظت از آموزش و پرورش گفت: کلاس‌های درس باید مکان «صلح و یادگیری» باشند

وی در بیانیه ای به مناسبت گرامیداشت این روز گفت: «متاسفانه این حق همچنان مورد حمله قرار می گیرد، به ویژه در مناطق آسیب دیده از درگیری.

کلاس های درس باید مکان صلح و یادگیری باقی بمانند“.

حملات باید “فورا” متوقف شوند

در سال‌های 2020 و 2021، ائتلاف جهانی برای محافظت از آموزش در برابر حمله، بیش از 5000 حمله و موارد استفاده نظامی از مدارس و دانشگاه‌ها را گزارش کرد.

و بیش از 9000 دانش آموز و معلم کشته، ربوده شده، خودسرانه دستگیر یا مجروح شدند که اکثریت آنها زن و دختر بودند.

«این حملات میلیون‌ها دانش‌آموز آسیب‌پذیر را از دسترسی به آموزش محروم می‌کند و خطر خشونت جنسی و استخدام کودکان توسط گروه‌های مسلح را افزایش می‌دهد. دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: آنها باید فورا متوقف شوند.

برای آموزش ایمن متحد شوید

آقای. گوترش از اقدامات بسیاری از کشورها برای حفاظت از مؤسسات آموزشی استقبال کرد و از «همه کشورهای عضو خواست تا اعلامیه مدارس ایمن را تأیید و اجرا کنند».

حقوق بین الملل و تعهدات حقوق بشردوستانه بین المللی باید رعایت شود. ما باید نظارت را دنبال کنیم، همه حملات را بررسی کنیم و عاملان آن را مورد بازخواست قرار دهیم.”

به مناسبت روز جهانی و پیش از نشست تحول آموزش، که از 16 تا 19 سپتامبر در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تشکیل خواهد شد، او همه را تشویق کرد که “برای تضمین آموزش ایمن برای همه با هم اقدام کنند”.

حقایق تکان دهنده

  • حملات به آموزش و استفاده نظامی از مدارس در سال 2020 نسبت به سال 2019 یک سوم افزایش یافت و در سال 2021 نیز همین میزان را حفظ کرد.
  • شش حمله به آموزش و یا حوادث استفاده نظامی هر روز رخ می دهد.
  • از سلاح های انفجاری در حدود یک پنجم تمام حملات گزارش شده به آموزش و پرورش در طول دوره گزارش استفاده شده است.

آگاهی بالا بردن

مجمع عمومی به اتفاق آرا این روز را تعیین کرد و از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) خواست تا آگاهی را نسبت به مصیبت میلیون ها کودک ساکن در کشورهای متاثر از جنگ افزایش دهند.

مجمع با قطعنامه خود تأیید کرد که دولت ها مسئولیت اصلی ارائه حفاظت و تضمین آموزش با کیفیت فراگیر و عادلانه را در همه سطوح برای همه فراگیران، به ویژه آنهایی که در موقعیت های آسیب پذیر قرار دارند، دارند.

آنها همچنین بر لزوم تشدید تلاش‌ها و افزایش بودجه برای ارتقای محیط‌های امن و حفاظتی مدارس در شرایط اضطراری بشردوستانه با اتخاذ همه اقدامات ممکن برای محافظت از مدارس، دانش‌آموزان و کارکنان آموزشی در برابر حمله، خودداری از اقداماتی که مانع دسترسی کودکان به آموزش و پرورش و تسهیل دسترسی می‌شود، تاکید کردند. به آموزش در شرایط درگیری مسلحانه.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما