در بحبوحه خشونت‌های فزاینده و تهدید الحاق، به حمایت بیشتری از فلسطینی‌ها نیاز است

موج خشونت‌های مرگباری که از ابتدای سال جاری میلادی در کرانه باختری اشغالی در حال گسترش است، پیامد اجتناب‌ناپذیر آن است. یک شغل اکتسابی و سرکوبگرانه که پایانی در آن متصور نیست، و فرهنگ بی قانونی و معافیت از مجازات فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت: اسرائیل از این امر پرورش داده و لذت برده است.

از دست دادن غم انگیز زندگی

ماه های اخیر با تشدید ناآرامی ها بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها مشخص شده است. دولت تندرو جدید اسرائیل همچنین متعهد شده است که شهرک های کرانه باختری را گسترش دهد و اراضی اشغالی را الحاق کند.

ام‌اس. آلبانیز گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین است.

او گفت که خشونت اسرائیل – از جمله حمله مرگبار به اردوگاه آوارگان جنین در 26 ژانویه، در شهر قدیمی نابلس در 22 فوریه، و یک هفته بعد در اریحا – در کمتر از 90 روز 80 فلسطینی کشته و بیش از 2000 زخمی بر جای گذاشته است. در این مدت 13 اسرائیلی نیز توسط فلسطینیان کشته شدند.

او گفت: «هر تلفات جانی، چه فلسطینی و چه اسرائیلی، یادآوری غم انگیز بهایی است که مردم برای رسیدگی نکردن به بی عدالتی فراگیر و علل ریشه ای آن می پردازند».

اشغال سرکوبگرانه، محکومیت نمادین

این کارشناس حقوق خاطرنشان کرد: در دهه های گذشته، جامعه بین المللی شاهد آمار بی سابقه ای از کشته و زخمی شدن فلسطینی ها بوده است.

در همین حال، فلسطینی‌ها حبس، مصادره زمین، تخریب خانه‌ها، تکه تکه شدن، اجرای قانون تبعیض‌آمیز، حبس‌های دسته‌جمعی و سایر سوء استفاده‌ها، اهانت‌ها و تحقیرهای بی‌شماری را نیز متحمل شده‌اند.

او گفت: «اسرائیل که به دلیل فقدان مداخله معنادار جرأت یافته است، اشغال اکتسابی و سرکوبگر خود را با کشورهای عضو که چیزی بیش از محکومیت نمادین ارائه می‌دهند، کمک‌های بشردوستانه با باند، و دانشمندان حقوقی که در بحث‌های نظری درگیر هستند، تثبیت کرده است.

“حزب برابر وجود ندارد”

بیانیه او از سازمان ملل خواست که «فراتر از شمارش تلفات و فراخوان برای خویشتن‌داری حرکت کند».

او گفت: «سازمان نمی‌تواند در پذیرش تحقیرآمیز «تعارض» حل‌ناپذیر و افسانه روایت‌های متضاد، و ترغیب «طرف‌ها» به «تنش‌زدایی» و «از سرگیری مذاکرات» افراط کند.

او اصرار کرد: «در واقعیت، هیچ احزاب برابر و یا «درگیری» مناسبی وجود ندارد، بلکه رژیمی سرکوبگر وجود دارد که حق وجود کل مردم را تهدید می‌کند.

علاوه بر این، “مدارا کردن الحاق، تجاوز را مشروع می‌سازد و قوانین بین‌المللی را تقریباً به یک قرن به عقب باز می‌گرداند: این واقعیتی است که جامعه بین‌المللی باید فوراً متوقف شود و آن را معکوس کند.”

مخالفت با الحاق، حمایت از خودمختاری

ام‌اس. آلبانیز از جامعه بین المللی خواست تا به آرمان های منشور سازمان ملل متحد، به نفع فلسطینی ها و اسرائیلی ها، دوباره متعهد شوند.

سازمان ملل متحد برای حفظ اعتبار و هدف خود باید اذعان کند که روایات متضاد و حقایق تاریخی باید از دریچه قانونی و عدالت حل شودو به طور مؤثر برای مقابله با هر گونه الحاق سرزمین های اشغالی، تحقق حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین و پایان دادن به رژیم آپارتایدی که اسرائیل بر آنها اعمال می کند، تلاش کنند.

درباره گزارشگران ویژه

گزارشگران ویژه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل که مقر آن در ژنو است، تعیین می شوند.

این کارشناسان مستقل موظف به نظارت و گزارش در مورد موضوعات موضوعی خاص یا موقعیت های کشور هستند.

آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان حقوقی دریافت نمی کنند.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما