در یکی از شهرهای کالیفرنیا، کارگران مزرعه پس از سیل غافلگیرانه از صفر شروع می کنند

پلانادا، کالیفرنیا – تا زمانی که سیل آمد، تا زمانی که آنها هجوم آوردند و تقریباً همه چیز را ویران کردند، خانه سفید کوچک رویای سسیلیا بیروئتا بود.

او و همسرش 13 سال پیش دستگاه دوخوابه را خریدند، پاداش ده‌ها سال کار با حداقل دستمزد، ابتدا نظافت خانه‌ها در لس‌آنجلس و اکنون دوشیدن گاو و برداشت پسته در دره مرکزی کالیفرنیا.

این زوج کف‌های چوبی فرسوده را جایگزین کردند، یک اجاق گاز و سینک آشپزخانه جدید نصب کردند و دیوارهای اتاق نشیمن را دوباره به رنگ شرابی گرم رنگ آمیزی کردند. در اینجا، آنها سه فرزند خود را بزرگ کردند که بزرگ ترین آنها اکنون در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس است. آنها از گوجه فرنگی، هلو و انجیر همسایگانی که در مزارع مجاور کار می کردند لذت می بردند.

ام‌اس. Birrueta و شوهرش احساس رضایت کردند. تا ماه گذشته. تا اینکه سیل آمد.

مجموعه‌ای وحشیانه از رودخانه‌های جوی در کالیفرنیا فاجعه‌ای را در پلانادا، یک جامعه کشاورزی متشکل از 4000 ساکن در زمین‌های هموار، حدود یک ساعت در غرب پارک ملی یوسمیتی، به راه انداخت. در طی یک طوفان در اوایل ژانویه، یک نهر درست در خارج از شهر از میان طوفان های قدیمی مزرعه عبور کرد و آب گل آلود را به خیابان ها جاری کرد.

برای چند روز، کل شهر شبیه یک مرداب بود. هفته‌ها پس از آنکه طوفان‌های رکوردشکنی در سراسر کالیفرنیا ویرانی به بار آورد و دست‌کم ۲۱ نفر را کشت، برخی از جوامعی که به شدت آسیب دیده‌اند هنوز در تلاش برای بهبودی هستند.

سیل دو خودروی متعلق به خانم خانم را خراب کرد. Birrueta و خانواده اش و بسیاری از لباس های خود را از بین برد. دیوارها با رنگ شرابی که او با دقت انتخاب کرده بود پوسیده شده بود. خانه آنها ممکن است نیاز به تخریب داشته باشد.

ام‌اس. بیروئتا، شوهرش و پسر 14 ساله و دختر 10 ساله‌شان باید به اردوگاهی نقل مکان می‌کردند که معمولاً کارگران مزرعه‌دار مهاجر را در خود جای می‌داد که هر بهار با وسایل کم و امید به ساختن یک زندگی مانند بیروئتاها به آنجا می‌رسند. در آنجا، 41 خانواده از پلانادا در کابین‌های طولانی و بژ اقامت دارند و برای گرما به بخاری‌های فضایی تکیه می‌کنند، زیرا کمپ‌ها فاقد کوره هستند.

خانم گفت: «ما به عنوان مهاجر آمدیم، بدون هیچ چیز شروع کردیم. بیروئتا، 40 ساله، که در مکزیک به دنیا آمد. «ما مکانی را برای خودمان خریدیم که فکر می‌کردیم برای بچه‌هایمان امن است، و سپس آن را از دست دادیم. ما همه چیز را از دست دادیم.

در نه مایلی شرق مرسدس در مرکز کشاورزی کالیفرنیا، خیابان‌های وسیع پلانادا مملو از خانه‌های ییلاقی است و به پارکی مرکزی منتهی می‌شود که در سایه درختان صنوبر و نارون بلند قرار دارد. کمتر از دو مایل مربع، پلانادا در سال 1911 ایجاد شد تا یک جامعه کشاورزی برنامه‌ریزی‌شده و ایده‌آل باشد – نام آن در اسپانیایی به معنای «دشت» است، اشاره‌ای به زمین‌های حاصلخیز و پست آن – اما در نهایت توسط توسعه‌دهندگان لس‌آنجلسی رها شد.

این شهر آرام که توسط باغ‌های بادام و مزارع ذرت احاطه شده است، از آن زمان به مکانی مطلوب برای اسکان کارگران کشاورز با خانواده تبدیل شده است. هنگامی که کارگران مزرعه کالیفرنیا تابستان گذشته در پلانادا راهپیمایی کردند و به سمت ساختمان ایالتی در ساکرامنتو رفتند، صدها کودک در خیابان ها صف کشیده اند برای تشویق آنها

سیل اخیر ضربه دردناکی به جامعه ای وارد کرد که در آن بیش از یک سوم خانوارها فقیر هستند. پلانادا بیش از 90 درصد لاتین تبار و عمدتاً اسپانیایی زبان است. تخمین زده می‌شود که تقریباً یک چهارم ساکنان مهاجران غیرقانونی هستند که آنها را واجد شرایط دریافت برخی از انواع امداد در بلایای طبیعی نمی‌کند.

کارگران کشاورزی در کالیفرنیا اغلب در خط مقدم بلایا هستند. آنها در روزهای اولیه و نامطمئن همه‌گیری کووید-19 کار می‌کردند، موج‌های گرمای بی‌سابقه را تحمل کردند و در هوای خفه‌شده دود که در دره مرکزی در طی آتش‌سوزی‌های جنگلی به دام می‌افتد، زحمت کشیده‌اند.

آنتونیو دی لورا-براست، سخنگوی کارگران مزرعه متحد آمریکا گفت که در جریان سیل اخیر، ده ها هزار کارگر مزرعه به احتمال زیاد دستمزد خود را به دلیل آسیب آب به محصولات کالیفرنیا از دست داده اند که وضعیت مالی از قبل نامطمئن آنها را تشدید می کند.

آقای می‌گوید: «همان کارگرانی که روی میز ما غذا می‌گذارند، از ارتش نجات غذای گرم دریافت می‌کنند. دی لورا-بروست. چه کالیفرنیا در آتش باشد و چه زیر آب، کارگران مزرعه همیشه ضرر می کنند.»

در یکی از صبح‌های اخیر در پلانادا، انبوهی از اثاثیه در ارتفاع بیش از شش فوتی در امتداد حاشیه چیده شده بود، گویی در مقابل هر خانه نگهبانی می‌دادند. دارایی های عزیز زمانی تبدیل به زباله شده بود: سه چرخه کودک. یک صندلی راحتی مخمل سبز. تخت چوبی حکاکی شده.

وقتی خانم Birrueta پس از تخلیه در ژانویه به خانه خود بازگشت. 9، داخلش بوی ترش داشت. یک فرش گلدار در اتاق دخترش که زمانی سفید و آبی بود، بعد از اینکه در گل ریخته شد، سیاه شد. دختر عجله کرد تا اسباب‌بازی‌های خیس شده‌اش را بردارد، برخی از آنها هدایای کریسمس اخیر بودند. ام‌اس. بیروئتا مجبور شد آنها را از دستانش جدا کند. آنها خانه عروسک چوبی صورتی رنگ او را دور انداختند، یک Build-a-Bear که او آن را رمبو می نامید، مجموعه مورد علاقه او از Dr. کتاب های سوس.

خانم “من واقعاً نمی دانم چگونه با فرزندانم در مورد آن صحبت کنم.” بیروتا با خفه شدن گفت.

ام‌اس. Birrueta از آژانس مدیریت اضطراری فدرال درخواست کمک کرد، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است. اگرچه پلانادا در منطقه سیل قرار دارد، اکثر صاحبان خانه می گویند که نمی توانند هزاران دلار برای بیمه سیل بپردازند. علاوه بر این، آنها گفتند، سال‌ها گرمای شدید و خشکسالی باعث شده است که آتش‌سوزی‌ها نگران‌کننده‌تر از طوفان به نظر برسند.

ماریا فیگوئروآ، سخنگوی FEMA، گفت که این آژانس حداکثر 41000 دلار برای هر خانوار سیل زده ارائه خواهد کرد. این بودجه برای شروع سریع بازیابی در نظر گرفته شده است، نه پوشش بازسازی کامل. او گفت: «ما آژانس بیمه نیستیم.

در سال 1910، جی. هاروی مک کارتی، توسعه‌دهنده املاک و مستغلات لس‌آنجلس، تصمیم گرفت که پلانادا «شهر زیبا» او باشد، یک جامعه نمونه و یک ایستگاه اتومبیل در امتداد جاده یوسمیتی. روزنامه San Luis Obispo Daily Telegram در آن زمان گزارش داد: «شهرک مشابه پاریس ساخته خواهد شد.

تزریق پول به پلانادا در سال بعد بانک، هتل، مدرسه، کلیسا و روزنامه خودش را به نام پلانادا اینترپرایز آورد. اما مک کارتی در نهایت با کمبود بودجه جامعه را رها کرد و ساکنانش را واداشت تا قطعات را جمع آوری کنند.

یک چیز در تبلیغات پلانادا ذکر نشده است: سیل. در فوریه در 3، 1911، Merced County Sun گزارش داد که طی یک بارندگی 48 ساعته، یک نهر از کناره های آن سرریز شد و پلانادا “زیر آب” بود.

بیش از یک قرن بعد، ماریا سوتو، 73 ساله، در خواب بود که نوه‌اش، که در خانه پشت سرش زندگی می‌کند، حوالی ساعت 2 بامداد به در خانه‌اش کوبید. یکی از اعضای خانواده در حال رانندگی با وانت در پلانادا بود تا بستگان خود را که ده‌ها نفر از آن‌ها بودند نجات دهد. آنجا زندگی می کرد.

ام‌اس. سوتو روی تخت کامیون سوار شد و پاهایش هنگام فرار در آب های خروشان آویزان شد. وقتی موتور لحظه ای خاموش شد، ترسید، اما به هیچ کس دیگری نگفت که شنا بلد نیست.

در خانه کم ارتفاع و هلویی رنگ او، با درخت آووکادوی بیش از حد روییده در جلو و زنگ های باد از لبه بام آویزان بود، آب از سقف عبور کرد و از دیوارها سرازیر شد.

لکه‌های سیاه کپک در داخل پخش می‌شوند، بنابراین او در خانه دخترش همسایه زندگی می‌کند در حالی که سعی می‌کند از درآمد ثابت خود برای تعمیر پول جمع کند.

خانم گفت: “این جایی است که من فرزندانم را بزرگ کرده ام و همیشه خشک بوده است.” سوتو، که در اواخر دهه 1970 با شوهرش که کاهو چیده بود به پلانادا نقل مکان کرد. “ما آماده نبودیم. هیچ کس آماده نبود.»

بلایا فقط خطرات سلامتی را که کشاورزان با آن روبرو هستند تشدید می کند. برای مثال، کپک در خانه های سیل زده می تواند علائم آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه را ایجاد کند، که در جوامع کم درآمد شایع تر است. کارگران مزرعه اغلب با قرار گرفتن در معرض آفت کش ها مبارزه می کنند و حتی در زمان های خوب، فقط می توانند مسکن بی کیفیت را بپردازند.

ادوارد فلورس، دانشیار جامعه شناسی در UC Merced که در یک مطالعه جدید همکاری کرده است، می گوید: «جامعه کوچکی مانند پلانادا که کارگران کم دستمزد زیادی دارد، شما فقط می توانید تصور کنید که این مشکلات تا چه حد وجود داشته است. فاش کردن شرایط بد زندگی کشاورزان کالیفرنیا

تأثیرات سیل فراتر از خانه‌های آب‌گرفته است. مدرسه ابتدایی پلانادا 4000 کتاب و همچنین میزهای دانش آموزی، صندلی های لوبیا و قالیچه را از دست داد. صدها دانش آموز مجبور شدند به مدرسه راهنمایی نزدیک منتقل شوند.

خوزه ال. گونزالس، سرپرست ناحیه مدرسه ابتدایی پلانادا، گفت: «ما در دوران نقاهت از کووید واقعاً کار خوبی انجام می‌دادیم. “این فقط احساس می کند که ما دوباره از زانو بریده شده ایم.”

طوفان بزرگ دیگری در این هفته در کالیفرنیا وارد شد و باران و برف را به همراه داشت، اما ساکنان پلانادا از فاجعه بیشتر در امان ماندند.

ام‌اس. بیروئتا اقلام احساسی را در چمدان هایی که در کمد پسرش ذخیره می کرد قرار می داد. عکس های قدیمی از اقوام در مکزیک، از جمله پدرش که اخیرا درگذشت. جوراب هایی را که برای بچه هایش وقتی تازه متولد شده بودند قلاب بافی می کرد. تصاویری از جشن تولد دختر بزرگش، مربوط به دوران قبل از آیفون.

سیل آن چمدان ها و همه چیز داخل آن را خیس کرد. هنوز خانم بیروئتا گفت که سپاسگزار است زیرا خانواده‌اش به سلامت از سیل نجات یافتند و سقفی بالای سر خود دارند، البته به طور موقت. خانواده‌ها می‌توانند تا 15 مارس در کمپ‌های مهاجر بمانند و پس از آن شهرستان ممکن است محل اقامت دیگری را فراهم کند.

ام‌اس. بیروئتا و شوهرش قصد دارند خانه خود را در پلانادا بازسازی کنند.

او گفت: «ما بدون هیچ چیز شروع کردیم. بنابراین به نوعی، ما می دانیم چگونه از نو شروع کنیم.”

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

پاربرگ سایت

تماس با ما