رئیس جمهور برزیل لولا با امید تجارت و صلح به چین سفر می کندCNN

رئیس جمهور برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، این هفته برای یک سفر دولتی به چین می رود و انتظار می رود گفتگو با شی جین پینگ، رهبر چین عمدتاً بر تجارت و همچنین جنگ در اوکراین متمرکز باشد.

لولا 77 ساله در ابتدا قصد داشت ماه گذشته از پکن بازدید کند، اما به دلیل یک حمله ذات الریه در بیمارستان بستری شد. روز دوشنبه، دفتر او اعلام کرد که این سفر با هدف برزیل “از سرگیری روابط خود با کشوری که از سال 2009 شریک تجاری اصلی آن بوده است” بازگشته است.

هیئت برزیلی که روز چهارشنبه به همراه لولا وارد چین می شود شامل بازرگانان، فرمانداران ایالتی، نمایندگان کنگره و وزرا است که به دنبال امضای بیش از 20 توافقنامه دوجانبه با چین در زمینه کشاورزی، دامداری، فناوری، مسافرت و گردشگری و غیره است.

ارقام دولتی نشان می دهد که چین در سال گذشته معادل بیش از 89.7 میلیارد دلار محصولات برزیلی وارد کرده و تقریباً 60.7 میلیارد دلار به برزیل صادر کرده است که ارزش تجارت بین دو کشور را 150.4 میلیارد دلار تعیین می کند.

به گفته ریاست جمهوری برزیل، تجارت بین دو کشور از زمان اولین سفر لولا به چین در سال 2004، 21 برابر افزایش یافته است. لولا پیش از این دو دوره ریاست جمهوری برزیل را برعهده داشت و پیش از این دو سفر رسمی به این کشور داشته است.

در میان ده‌ها توافقی که انتظار می‌رود در طول این بازدید نهایی شود، یکی در مورد ساخت مشترک برزیل و چین ماهواره‌های CBERS-6 است، مدلی که «تکنولوژی پیشرفته‌ای دارد که امکان نظارت کارآمد بر بیوم‌هایی مانند جنگل‌های بارانی آمازون را حتی در روزهای ابری فراهم می‌کند. بر اساس جزوه دولت برزیل که دوشنبه منتشر شد.

لولا در حالی که در چین است، در مراسم تحلیف دیلما روسف، رئیس جمهور سابق برزیل در شانگهای به عنوان رئیس بانک توسعه جدید BRICS، یک بلوک تجاری که توسط اقتصادهای در حال ظهور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده است، شرکت خواهد کرد.

لولا هنگام ورود به جلسه وزیران در کاخ پلانالتو در برازیلیا در روز دوشنبه، 10 آوریل 2023، دست تکان می دهد.

انتظار می‌رود شی و لولا در مورد جنگ در اوکراین نیز گفتگو کنند و هر دو رهبر قبلاً کشورهای خود را به عنوان میانجی‌های بالقوه برای درگیری معرفی کرده بودند.

لولا مانند بسیاری از رهبران کشورهای با درآمد متوسط ​​و کشورهای در حال توسعه، سیاست عدم مداخله در جنگ در اوکراین را اتخاذ کرده است و تلاش‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده برای متحد کردن جامعه جهانی در مخالفت با تهاجم روسیه را رد می‌کند.

در مصاحبه فوریه با کریستین امانپور خبرنگار سی ان ان، لولا – که در دوره قبلی خود نقش مهمی در مذاکرات هسته ای بین ایالات متحده و ایران ایفا کرد – پیش بینی کرد که “با رئیس جمهور شی جین پینگ درباره نقشی که چین باید ایفا کند صحبت های زیادی خواهد کرد. مسائل صلح (در اوکراین).

“این کار من است. این کاری است که من باید انجام دهم. من با صدراعظم آلمان (اولاف شولز) شروع کردم. من با امانوئل ماکرون (رئیس جمهور فرانسه) تلفنی صحبت کردم. من اکنون با رئیس جمهور بایدن صحبت خواهم کرد. من با شی جین پینگ، با هندی ها و با همه کشورها صحبت خواهم کرد. ما باید گروهی از مردم و کشورهایی داشته باشیم که در مورد صلح صحبت کنند.”

خبرگزاری فرانسه در اوایل این هفته گزارش داد، مائورو ویرا، وزیر امور خارجه برزیل به امید به اجماع احتمالی در میان برخی از کشورهای برآمده از سفر لولا اشاره کرد.

ویرا گفت: «تا زمانی که لولا به خانه بازگردد، گروهی از کشورهای میانجی ایجاد خواهند شد.

سفر او به چین در بحبوحه تلاش‌های گسترده‌تر برای تقویت روابط بین‌المللی برزیل، از جمله سفر اخیر به آرژانتین برای نشست CELAC – بلوکی از کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب – که شامل هیئتی از ایالات متحده نیز بود، انجام شد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: این سفر “دوران جدید و آینده ای جدید را برای روابط چین و برزیل آغاز خواهد کرد.”

لولا پس از سفر به چین قرار است برای یک سفر دولتی به امارات متحده عربی نیز برود.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما