رونمایی از نقاشی دیواری پادشاه معروف آشوری در کردستان عراق

روز یکشنبه، اقلیم کردستان در شمال عراق اولین مرحله از یک پارک باستان شناسی را در این منطقه با قدمت بیش از 2700 سال با مجسمه های عظیم بر روی دیوارهای آن افتتاح کرد.

بر اساس این گزارش، این آثار باستانی در زمان پادشاهی سارگون دوم (705-721 قبل از میلاد) و پسرش سناخریب که جایگزین او شد، کشف شد.

در میان کوه های ناهموار، مراسم افتتاحیه رسمی این پارک باستانی با حضور فرماندار دهوک و مائوریتزیو کریکانتی سفیر ایتالیا در عراق برگزار شد.

به گفته بیکس پریوکانی، مدیر آثار باستانی و میراث دهوک، بازدید از این مکان در حال حاضر محدود به گردشگران و محققان و متخصصان خارجی است.

این منطقه در جنوب دهوک و شمال شهر موصل قرار دارد که شامل یک کانال آبیاری به طول ده کیلومتر است که بر دیوارهای آن 13 مجسمه حک شده است.

پریوکانی ابراز امیدواری کرد که در آینده قسمت های دیگر نیز کشف شود.

این نقاشی‌های دیواری در چند مرحله در سال‌های اخیر با مأموریت مشترک باستان‌شناسان ایتالیایی از دانشگاه اودین و همتایان آن‌ها از اداره آثار باستانی و میراث استان دهوک کشف شدند.

این نقاشی های دیواری دو متر طول و پنج متر عرض دارند. اعتقاد بر این است که پادشاه سارگون دوم یا پسرش سناخریب این فرمان را صادر کرده است. هر نقاشی دیواری نشان دهنده یک پادشاه آشوری است که به مدت یک هفته با خدای آشور دعا می کند.

سارگون دوم، پادشاه آشور، در قرن هشتم پیش از میلاد حکومت کرد و پایتخت خود را در شمال عراق در دشت نینوا در نزدیکی شهر موصل تأسیس کرد.

عراق دارای مکان‌های باستان‌شناسی از شمال تا جنوب است، جایی که تمدن‌های بین‌النهرینی سومری‌ها، اکدی‌ها، بابلی‌ها و آشوری‌ها در آن رونق داشتند. این سرزمین شاهد اولین تمدن هایی بود که بر اقتصاد مبتنی بر کشاورزی با نوآوری هایی در زمینه آبیاری تکیه داشتند.

اما آثار باستانی عراق به ویژه پس از حمله آمریکا در سال 2003 و سپس پس از تسلط داعش در سال 2014 تخریب و غارت شد.

پس از دهه‌ها درگیری، عراق، با وجود زیرساخت‌های فرسوده‌اش، از گشودن درهای خود به روی گردشگری بین‌المللی می‌ترسد.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

پاربرگ سایت

تماس با ما