سازمان ملل از پتانسیل اعتمادسازی در منابع آبی مشترک بهره می برد

کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا (UNECE) که شامل 56 کشور عضو در اروپا و شمال است، گفت: سیل و خشکسالی وحشتناک امسال تقریباً در تمام نقاط کره زمین نشان دهنده اهمیت حیاتی آب برای تمام جنبه های جامعه و محیط زیست است. آمریکا و آسیا.

«بیش از سه میلیارد نفر به آبی که از مرزهای ملی می گذرد وابسته هستند. اولگا آلگایرووا، دبیر اجرایی UNECE، در مراسم راه اندازی ائتلاف همکاری آب فرامرزی، در خلال اجلاس آب های زیرزمینی سازمان ملل در پاریس، تاکید کرد که این امر همکاری آب های فرامرزی را به پایه ای حیاتی برای صلح، توسعه پایدار و اقدام اقلیمی تبدیل می کند.

تصمیم برای تشکیل ائتلاف پیش از دومین کنفرانس آب سازمان ملل متحد، از 22 تا 24 مارس 2023 گرفته شده است. مدیریت عادلانه آب و امنیت در فهرست اولویت های سازمان ملل به عنوان ابزاری برای جلوگیری از درگیری، و همچنین توسعه پایدار است. هدف.

ادغام منابع

UNECE توضیح داد که تعداد بیشماری از طرف های ذینفع قرار است علاوه بر دولت ها و سازمان های بین دولتی، از سازمان های ادغام منطقه ای گرفته تا مؤسسات مالی و دانشگاهی بین المللی، همراه با گروه های جامعه مدنی، به نیروها بپیوندند.

این نهاد سازمان ملل همچنین خاطرنشان کرد که اگرچه 153 کشور رودخانه ها، دریاچه ها یا حوضه های فرامرزی مشترک دارند، اما تنها 24 کشور همه حوضه های فرامرزی خود را تحت پوشش ترتیبات عملیاتی قرار داده اند.

کنفرانس تلفنی

سرنیه امبایه تیام از سنگال با تکرار درخواست رئیس سازمان ملل متحد برای متعهد شدن بیشتر کشورها به پیوستن به کنوانسیون آب در کنفرانس آب سازمان ملل در سال آینده، اصرار داشت که همکاری فرامرزی در مورد آب برای صلح، توسعه و مقاومت در برابر شوک های آب و هوایی ضروری است.

وزیر آب و فاضلاب سنگال گفت: «ما باید به سرعت و بدون تأخیر اقدام کنیم، به‌ویژه در حوضه‌های فرامرزی و سفره‌های زیرزمینی، که اغلب در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی آسیب‌پذیر هستند». ما به عنوان عضوی از ائتلاف، از دولت‌ها و ذینفعان می‌خواهیم تا در کنفرانس آب 2023 تعهدات ملموسی برای بهبود همکاری‌های فرامرزی بدهند.»

منطقه سیل زده ایالت آنامبرا، نیجریه در 28 اکتبر 2022

منطقه سیل زده ایالت آنامبرا، نیجریه در 28 اکتبر 2022

تانیا فاجون، وزیر امور خارجه اسلوونی، که کشورش را به عنوان یک “شوق انگیز” برای همکاری در زمینه آب توصیف کرد، تاکید کرد که این کشور نقشی کلیدی در ارتقای صلح و امنیت منطقه ای ایفا کرده است. او توضیح داد: همکاری آب فرامرزی مدیریت منابع آبی مشترک، منافع مشترک، تعامل سازنده و ایجاد اعتماد است.

نه آب، نه توسعه

از بانک جهانی، ساروژ کومار جاها، مدیر جهانی برای تمرین جهانی آب، گفت که بهبود همکاری در مورد آب مشترک “پیش نیازی برای توسعه … پیشبرد برنامه تغییرات آب و هوا و تقاضای جمعیت رو به رشد، متعادل کردن نیازهای مردم است. و محیط زیست”.

خانم UNECE آلگایرووا خاطرنشان کرد که اهداف ائتلاف جدید باید بر تقویت چارچوب های قانونی و نهادی حاکم بر آب، افزایش ظرفیت، اشتراک گذاری داده ها، افزایش تامین مالی و اشتراک دانش متمرکز باشد.

به گفته دولت سوئیس – یکی از حامیان اصلی خنثی کردن درگیری های احتمالی از طریق دیپلماسی آب، رویکردی که به عنوان صلح آبی شناخته می شود – حداقل 263 حوضه آبریز رودخانه ها یا دریاچه ها در دو یا چند کشور در سراسر جهان گسترش می یابد.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

پاربرگ سایت

تماس با ما