سازمان ملل خواستار تحقیق درباره مرگ زن ایرانی در بازداشت پلیس اخلاق شد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

یک مقام ارشد سازمان ملل روز سه‌شنبه خواستار تحقیقات مستقل در مورد مرگ یک زن ایرانی شد که توسط پلیس اخلاق کشور بازداشت شده است، زیرا مقامات به دستگیری‌ها در اعتراضات به این حادثه اذعان کرده‌اند.

مرگ این زن باعث شعله ور شدن تظاهرات در سراسر کشور، از جمله پایتخت، تهران شده است، جایی که تظاهرکنندگان علیه دولت شعار می دادند و با پلیس درگیر شدند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت پلیس اخلاق ایران گشت‌های خود را در ماه‌های اخیر گسترش داده و زنان را به دلیل عدم استفاده صحیح از حجاب اسلامی که به عنوان حجاب شناخته می‌شود، هدف قرار داده است. این گزارش می‌گوید فیلم‌های تایید شده نشان می‌دهد که زنان به‌دلیل داشتن حجاب بیش از حد آزاد به صورتشان سیلی می‌زنند، با باتوم می‌زنند و به داخل خودروهای پلیس پرتاب می‌کنند.

گشتی مشابه سه شنبه گذشته مهسا امینی 22 ساله را بازداشت و به کلانتری منتقل کرد و در آنجا سقوط کرد. او سه روز بعد درگذشت. پلیس ایران بدرفتاری با امینی را رد کرده و می گوید که او بر اثر سکته قلبی درگذشته است. مقامات می گویند که در حال بررسی این رویداد هستند.

نادا الناشیف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: «مرگ غم انگیز مهسا امینی و اتهامات شکنجه و بدرفتاری باید به سرعت، بی طرفانه و به طور مؤثر توسط یک مقام صالح مستقل مورد بررسی قرار گیرد.

دولت ایران بلافاصله درباره این بیانیه اظهار نظر نکرد، اما قبلا از کار بازرسان سازمان ملل در بررسی مسائل حقوقی در کشور انتقاد کرده است.

پلیس هفته گذشته فیلمی از مدار بسته منتشر کرد که ظاهراً لحظه سقوط امینی را نشان می داد. اما خانواده او می گویند که او سابقه ناراحتی قلبی نداشته است.

امجد امینی، پدرش، به یک وب سایت خبری ایران گفت که شاهدان شاهد هل دادن او به ماشین پلیس بودند.

او گفت: «از دوربین‌های داخل خودرو و همچنین حیاط کلانتری درخواست دسترسی به (فیلم‌ها) کردم، اما پاسخی ندادند. او همچنین پلیس را به عدم انتقال سریع او به بیمارستان متهم کرد و گفت که او می توانست احیا شود.

او گفت که وقتی به بیمارستان رسید اجازه دیدن جسد را نداشت، اما موفق شد یک نگاه اجمالی از کبودی روی پایش ببیند.

سپس مقامات او را تحت فشار قرار دادند تا او را شبانه دفن کند، ظاهراً برای کاهش احتمال اعتراض، اما امینی گفت که خانواده آنها را متقاعد کردند که به جای آن ساعت 8 صبح او را دفن کنند.

امینی که کُرد بود روز شنبه در شهر زادگاهش سقز در غرب ایران به خاک سپرده شد. اعتراضات پس از تشییع جنازه او در آنجا شروع شد و پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در روزهای شنبه و یکشنبه گاز اشک آور پرتاب کرد. چند معترض دستگیر شدند.

اعتراضات روز دوشنبه به تهران و سایر شهرها کشیده شد. یک وب‌سایت خبری وابسته به تلویزیون دولتی اعلام کرد که 22 نفر در تظاهراتی در شمال شهر رشت دستگیر شدند که اولین تایید رسمی دستگیری‌های مرتبط با اعتراضات است.

تلویزیون دولتی روز دوشنبه تصاویری از تظاهرات را نشان داد، از جمله تصاویری از شکسته شدن شیشه های دو خودروی پلیس. در این بیانیه آمده است که معترضان دو موتورسیکلت را نیز به آتش کشیدند و پرچم ایران را در مناطق کردستان و تهران به آتش کشیدند.

صدا و سیمای دولتی کشورهای خارجی و گروه های مخالف تبعیدی را عامل ناآرامی ها دانست و آنها را متهم کرد که از مرگ امینی به عنوان دستاویزی برای تحریم های اقتصادی بیشتر استفاده می کنند.

ایران در سال‌های اخیر شاهد موج‌هایی از اعتراضات بوده است که عمدتاً به دلیل بحران اقتصادی طولانی‌مدت ناشی از تحریم‌های غرب مرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور تشدید شده است. مقامات توانسته اند با زور اعتراضات را سرکوب کنند.

(AP)

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

پاربرگ سایت

تماس با ما