& شکوه& یک موفقیت بود. اکنون نتفلیکس بیشتر روی K Dramas خرج می کند.

“یکی لطفا کمکم کنه!” دونگ یون، دانش‌آموز دبیرستانی، در حالی که همکلاسی‌اش یک فرکننده مو را به بازویش می‌کوبد، در حالی که دو شکنجه‌گر دیگر او را پایین نگه می‌دارند، فریاد می‌زند.

صحنه وحشتناک در یک سالن بدنسازی مدرسه یکی از لحظات اولیه و محوری «شکوه» است، این درام 16 قسمتی با محوریت قلدری، موقعیت اجتماعی و انتقام جویی که به آخرین مورد از مجموعه ای از مگا موفقیت های کره جنوبی برای نتفلیکس تبدیل شده است. حس فراگیر آن، «بازی ماهی مرکب»، به محبوب ترین سریال پخش کننده در تمام دوران تبدیل شد.

«The Glory» که در دو قسمت در ماه های دسامبر و مارس منتشر شد، اکنون پنجمین برنامه تلویزیونی غیرانگلیسی محبوب نتفلیکس است. مدیران گفتند که از دیدن عملکرد بین المللی این برنامه تا حدودی شگفت زده شدند و خاطرنشان کردند که در 91 کشور به لیست 10 تلویزیون غیرانگلیسی برتر رسیده است.

این یکی از موفقیت‌های کره‌ای به همراه «بازی ماهی مرکب» و «فیزیکال: 100» بود که تد ساراندوس، یکی از مدیران اجرایی نتفلیکس، ماه گذشته هنگام ملاقات با یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی، به آن اشاره کرد. او در آنجا از سرمایه‌گذاری 2.5 میلیارد دلاری در محتوای کره جنوبی طی چهار سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد که داستان‌هایی که در این کشور ایجاد می‌شوند «اکنون در قلب فرهنگ جهانی قرار دارند».

دون کانگ، معاون محتوای نتفلیکس در کره، گفت که دیدن این نمایش در سطح جهانی هیجان انگیز بوده است. او در بیانیه‌ای به نیویورک تایمز گفت: «The Glory» نمونه‌ای عالی از داستانی است که به طور واقعی با مخاطبان محلی طنین‌انداز می‌کند، اما همچنین موضوعات روان‌شناسی انسانی و مسائل اجتماعی را به تصویر می‌کشد که مخاطبان در همه جا می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

“شکوه” حول محور مون دونگ یون می چرخد، که ماموریت زندگی خود را به دنبال انتقام گرفتن از افرادی که در دبیرستان او را مورد آزار و اذیت قرار دادند، می کند. زخم‌های او هم به‌عنوان یادآور فیزیکی دردی است که از دست قلدرها متحمل شده بود و هم به‌عنوان انگیزه‌ای در پشت تلاش‌های سالانه او برای انتقام. با بالا رفتن سن و توسعه طرح بازپرداخت پیچیده خود، از قربانی به مجرم تبدیل می شود.

در کنار هم قرار دادن مضامین قلدری و انتقام – ابزارهای داستانی که قرن ها درام های متحرک را به همراه داشته اند – “شکوه” انبوهی از بینندگان تشنه عدالت را در کره جنوبی و فراتر از آن جذب کرد، حتی بدون دکورهای بزرگ و صحنه های بصری خیره کننده که باعث محبوبیت فیلم شد. بازی ماهی مرکب.”

مقامات نتفلیکس گفتند که از کشف این موضوع که نمایشی با محوریت داستان و شخصیت‌ها می‌تواند به خوبی سفر کند خوشحال هستند. آنها گفتند که در ابتدا تصمیم گرفتند قسمت ها را در دو دسته منتشر کنند که بخشی از آن به دلیل سنگینی محتوا بود.

در کشوری که پخش‌کننده‌های سنتی هنوز سیگار کشیدن را سانسور می‌کنند، نتفلیکس از جمله پلتفرم‌هایی است که مسیری را برای سازندگان محتوا باز کرده است تا به موضوعاتی بپردازند که مدت‌هاست بسیار خطرناک تلقی می‌شوند. دانشگاه در سئول و بخشی از کمیته برنامه ریزی تولید در سیستم پخش کره.

طرفداران “شکوه”، که برخی از آنها تجربیات خود را در مورد قلدری به یاد می آورند، اعتراف کردند که آن را خوشحال کننده می دانستند و از دیدن دونگ یون که زندگی دشمنانش را به هم می زند، حتی زمانی که کارهایی انجام می دهد که آنها هرگز فکر نمی کنند، لذت بخش است.

امی لو، از تمپل سیتی، کالیفرنیا، که فرزندانش در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، می‌گوید: «شکوه» این انتقام آهسته است. “این جنبه تاریک همه است، درست است؟ شما می خواهید شاهد پیروزی تیم ضعیف باشید.»

دلیلی وجود دارد که بسیاری از مردم می توانند با هم ارتباط برقرار کنند. بر اساس گزارش یونسکو که همچنین نشان می دهد که شیوع قلدری تقریباً در یک کشور از هر پنج کشور افزایش یافته است، تقریباً یک نفر از هر سه دانش آموز در سال 2019 مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. کیم ته یون گفت، اگرچه گزارش‌های خشونت مدارس در کره جنوبی نسبتاً کم است – طبق گفته وزارت آموزش این کشور، حدود 2 درصد از دانش‌آموزان قربانی هستند – ارقام واقعی می‌تواند بیشتر باشد زیرا بسیاری از دانش‌آموزان از صحبت کردن می‌ترسند. یک وکیل در سئول که در این موضوع تخصص دارد.

طنین “The Glory” و مضامین آن، نمایش را در لیست 10 برتر جهانی نتفلیکس برای تلویزیون غیرانگلیسی برای 13 نفر قرار داد. هفته ها (تنها سه هفته در فهرست برنامه‌های غیرانگلیسی پیشرو در ایالات متحده حضور داشته است.) این سریال به همراه «بازی ماهی مرکب» به یکی از چهار سریال کره‌ای در میان 10 محبوب‌ترین پیشنهاد تلویزیونی غیرانگلیسی نتفلیکس در تمام دوران تبدیل شد. «همه ما مرده‌ایم» و «وکیل فوق‌العاده وو».

اکنون این شرکت امیدوار است تنها در سال جاری با انتشار بیش از 30 سریال کره ای، فیلم و نمایش بدون فیلمنامه، بر این موفقیت ها دست یابد. در پایان ماه مارس، تنها سه هفته پس از انتشار دومین دسته از قسمت‌های «شکوه»، نت‌فلیکس یک فیلم هیجان‌انگیز کره‌ای جدید را عرضه کرد: «بوکسون را بکش».

پنج هفته گذشته را در 10 فیلم برتر نتفلیکس برای فیلم های غیر انگلیسی سپری کرده است.

کانگ، معاون نتفلیکس گفت: موفقیت جهانی تولیدات کره ای نشان دهنده گستردگی بین المللی نتفلیکس – که می تواند برنامه ها را به بیش از 30 زبان زیرنویس یا دوبله کند – و همچنین قدرت رو به رشد سئول به عنوان یک مرکز خلاق را نشان می دهد.

او گفت: “کره یک نیروگاه داستان سرایی با توانایی نمایش فرهنگ و مسائل منحصر به فرد کره ای است و در عین حال احساسات جهانی را منتقل می کند که با مردم سراسر جهان طنین انداز می شود.”

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

پاربرگ سایت

تماس با ما