میوه های ممنوعه در دوران بارداری

یک کارشناس ارشد زنان و زایمان در مورد مصرف مواد غذایی در دوران بارداری توضیحاتی ارائه کرد و در مورد خوردنی ها و مواردی که در دوران بارداری نباید مصرف کرد صحبت کرد.

شهلا نوروزی در گفت وگو با اسنا با بیان اینکه دوران بارداری یکی از حساس ترین دوران برای زنان است، گفت: تغذیه مناسب و سلامت در این دوران نه تنها برای مادر، بلکه برای جنین در حال رشد نیز مهم است. تغذیه در دوران بارداری ممکن است ماه به ماه تغییر کند، اما همه زنان باردار باید به تغذیه خود حساس باشند و نه تنها ممنوعیت های دوران بارداری را بدانند، بلکه هر ماه با تغذیه دوران بارداری نیز آشنا باشند تا فرزندی سالم به دنیا بیاورند.

وی افزود: در ابتدای این دوره نیازی به مصرف غذاهای پرکالری نیست; اما با گذشت زمان، میزان کالری مصرفی در طول تغذیه در سه ماه اول بارداری اهمیت پیدا می کند. البته لازم نیست خانم ها به اندازه دو نفر غذا بخورند، بلکه کافی است کمی بیشتر از حد معمول غذای مقوی و سالم بدن خود را تامین کنند.

به همین دلیل تغذیه در سه ماه اول بارداری باید شامل موادی مانند کربوهیدرات، چربی و پروتئین باشد و علاوه بر آن از مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، فولات و … استفاده کنند.

تغذیه در دوران بارداری 3 ماهه بارداری

این کارشناس ارشد مامایی می گوید: در واقع تغذیه در دوران بارداری باید از ابتدا به درستی انجام شود که شامل غلات کافی، لبنیات کافی، چربی های سالم، ویتامین ها، میوه و پروتئین باشد. همانطور که گفته شد با گذشت زمان نیاز به مواد مغذی که جنین از مادر دریافت می کند بیشتر می شود و یکی از مواد معدنی که از ماه پنجم اهمیت بیشتری پیدا می کند و در بیشتر موارد نیاز مادر به دریافت آن کامل می شود.

تغذیه در سه ماهه دوم بارداری بسیار مهم است، اما این بدان معنا نیست که مکمل های غذایی را به تنهایی مصرف کنند، بلکه باید علائم مختلف را به پزشک گزارش دهند و همچنین در طی آزمایشات در صورت وجود فولات، این دو ماده عبارتند از: برای زنان باردار، فولات برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در نوزاد و همچنین برای تولید گلبول های قرمز مهم است.

نوروزی ادامه داد: معمولاً جنین نیازهای خود را به طور کامل از مادر برطرف می کند اما شاید خانم باردار کمبود داشته باشد. به همین دلیل مصرف رژیم غذایی در دوران بارداری باید هر هفته بررسی شود و در ماه دوم بارداری نیز باید جدی گرفته شود. آهن و روی دو ماده معدنی مهم دیگر هستند که نه تنها در متابولیسم و ​​رشد اندام های جنین مانند مغز نقش دارند، بلکه برای بهبود زخم و سلامت پوست و مو برای مادر و جنین نیز مهم هستند. همچنین، می تواند بر سطح ویتامین A تأثیر بگذارد.

وی با تاکید بر اینکه در دوران شیردهی در دوران بارداری باید هر ماه به میزان فیبر مادر توجه شود، تصریح کرد: اگر فیبر در رژیم غذایی مادر کمتر باشد خطراتی مانند یبوست و بواسیر افزایش می یابد. همچنین مصرف فیبر کافی به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و دیابت کمک می کند.

این کارشناس ارشد مامایی به تشریح تفاوت در دوران بارداری پرداخت و گفت: تمایل بیش از حد و حتی بیزاری بیش از حد به غذاهای خاص وجود دارد. به طور کلی اگر فردی نسبت به یک ماده غذایی مهم که برای بدن مهم است بیزاری می کند، باید در این زمینه با پزشک مشورت کند تا بتواند نیاز خود به مواد مغذی موجود در آن غذا را از طریق دیگری برطرف کند. همچنین اگر تمایل به افراط در خوردن غذاها و تنقلات غیر ضروری دارید، بهتر است این رفتار را کمتر پاسخگو کنید، اما نه در حدی که به بدن شما آسیب برساند.

نوروزی افزود: ممکن است در دوران بارداری به دلیل کمبود مواد مغذی خاص در بدن فرد باردار شود و گفته می شود گرایش عجیبی به غذا در فرد ایجاد می شود. به عنوان مثال، تمایل به خوردن خاک رس یا نشاسته.

یک فرد باردار باید حتما آن را به پزشک خود گزارش دهد. همچنین کافئین در دوران بارداری از رشد جنین کامل و سالم جلوگیری می کند، بنابراین بهتر است از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید و مصرف چای را تا حد امکان محدود کنید. الکل نیز یکی از نوشیدنی های غیرقانونی است که خطر سقط جنین را به همراه دارد. همچنین در صورت عدم سقط جنین ممکن است منجر به تغییر شکل صورت یا مشکل قلبی یا عقب ماندگی ذهنی شود.

وی تصریح کرد: با توجه به احتمال آلودگی گوشت به انواع حشرات و همچنین آلودگی تخم مرغ به ماهی قزل آلا، بهتر است از غذاهایی که در آنها از گوشت نپخته، تخم مرغ خام یا ماهی خام استفاده می شود مانند سوشی، کیک خانگی و … خودداری شود. سس سالاد خانگی. آن را انجام دهید ماهی های دریایی اغلب حاوی مقادیر بالایی از جیوه هستند. بهترین ماهی هایی که می توانید در این مدت مصرف کنید ماهی آزاد، تیلاپیا و قزل آلا هستند. مصرف زیاد گوشت مانند مغز و زبان و … به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین A که یکی از ممنوعیت های بارداری در سه ماهه اول است.

میوه های ممنوعه در بارداری

این کارشناس ارشد مامایی با تاکید بر اینکه زنان در دوران بارداری از مصرف جوانه های خام مانند ماش، تربچه، شبدر و همچنین سبزیجاتی که شستشوی آنها آسان نیست، خودداری کنند، در دوران بارداری از مصرف شیر، پنیر، آب و میوه خودداری کنند و این بهتر است از غذاهای آماده و فرآوری شده که می توانند به سلامت شما آسیب بزنند و حاوی هیچ گونه مواد مغذی برای شما و جنین نیستند، خودداری کنید.

نوروزی آناناس را در فهرست میوه هایی که در سه ماهه اول بارداری باید از مصرف آنها پرهیز کرد، معرفی کرد و گفت: به همین دلیل است که خوردن آناناس منجر به انقباضات شدید رحمی و سقط جنین می شود. آناناس حاوی بروملین است، آنزیمی که پروتئین را تجزیه می‌کند و می‌تواند دهانه رحم را نرم کند و منجر به زایمان زودرس شود. به همین دلیل است که باید از مصرف آناناس در دوران بارداری خودداری کنید.

وی با اشاره به میل به خوردن خرمای هندی در دوران بارداری یادآور شد: در این مدت ممکن است بلافاصله به فکر خرمای هندی باشید، اما خوردن خرمای هندی در دوران بارداری بیش از آنکه مفید باشد مضر است. خرمای هندی از قدیم الایام به نام پادزهار برای تهوع صبحگاهی و حالت تهوع استفاده می شده است.

با این حال، اعتدال کلید خوردن خرمای هندی است. خرمای هندی از نظر ویتامین C بسیار غنی است و این یکی از دلایل اصلی قرار گرفتن آن در لیست میوه هایی است که در دوران بارداری باید از مصرف آنها پرهیز کرد. از آنجایی که خرمای هندی حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است، اگر بیش از حد مصرف شود، می تواند تولید پروژسترون را در بدن شما سرکوب کند و سطوح پایین پروژسترون می تواند منجر به سقط جنین، زایمان زودرس و حتی آسیب سلولی در جنین شود. بنابراین دقت کنید که خرمای هندی را به خصوص در سه ماه اول زیاد مصرف نکنید.

نوروزی، موز را یکی دیگر از میوه های نامناسب در برخی موارد به ویژه در دوران بارداری اعلام کرد و افزود: شاید از دیدن موز در این فهرست از میوه هایی که در دوران بارداری باید از مصرف آن اجتناب کنید، تعجب کنید. اگرچه خوردن موز در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود، اما در موارد خاص باید از مصرف آن اجتناب کرد.

به زنانی که از آلرژی رنج می برند و زنانی که در دوران بارداری دیابت یا دیابت دارند، توصیه می شود از خوردن موز خودداری کنند. موز حاوی کیتیناز است، ماده ای شبیه لاتکس که به عنوان یک آلرژن شناخته می شود. همچنین گرمای بدن را افزایش می دهد. بنابراین زنانی که به کیتین حساس هستند نباید موز مصرف کنند. موز همچنین حاوی قند است، بنابراین افراد دیابتی باید به هر قیمتی از مصرف موز اجتناب کنند.

این کارشناس ارشد زنان و زایمان افزود: هندوانه برای کل بدن انسان نیز مفید است، زیرا بدن را قادر می سازد تا تمام سموم را از بدن دفع کند و در عین حال هیدراتاسیون بدن را تنظیم کند. اما خوردن هندوانه در دوران بارداری ممکن است کودک را در معرض سموم مختلفی قرار دهد که هندوانه آنها را از بین می برد.

این میوه معمولاً برای سلامت زنان باردار مفید است، اما می تواند عوارض نامطلوبی داشته باشد. اگر بیش از حد مصرف شود، محتوای قند موجود در آن ممکن است سطح گلوکز را در خون شما افزایش دهد. گاهی اوقات، خواص ادرارآور هندوانه حتی می تواند مواد مغذی ضروری را همراه با سموم از بدن شما خارج کند. علاوه بر این، این غذا سرد است، بنابراین توصیه می شود از مصرف آن در دوران بارداری خودداری کنید.

وی در تشریح مصرف خرما در دوران بارداری خاطرنشان کرد: خرماهای سرشار از ویتامین و مواد مغذی ضروری است اما اغلب به زنان باردار توصیه می شود از مصرف خرما خودداری کنند. یکی از دلایل اصلی قرار گرفتن خرما در لیست میوه های ممنوعه در دوران بارداری این است که باعث گرم شدن بدن می شود و حتی ممکن است منجر به انقباضات رحمی شود. بنابراین، در حالی که خوردن یک یا دو خرما در روز مشکلی ایجاد نمی کند، هر چیزی بیشتر می تواند منجر به عوارض شود.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

پاربرگ سایت

تماس با ما