هماهنگ کننده های مقیم سازمان ملل یک حلقه کلیدی در دستیابی به اهداف توسعه هستند

سفرا و رهبران سازمان ملل متحد اخیراً حمایت خود را از هماهنگ‌کنندگان مقیم سازمان، که تیم‌هایی را رهبری می‌کنند که به بیش از 160 کشور و منطقه خدمات رسانی می‌کنند، تأیید کردند.

این 130 مقام ارشد، نمایندگان تعیین شده دبیرکل در این زمینه هستند و فعالیت های عملیاتی سازمان ملل را برای توسعه هماهنگ می کنند.

آنها برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) که توسط 193 کشور عضو سازمان ملل در هفت سال پیش مورد توافق قرار گرفت، حیاتی هستند، که نوید یک دنیای عادلانه تر، منصفانه تر و “سبز” تر را تا سال 2030 می دهد.

نیرویی برای راه حل

هماهنگ‌کنندگان مقیم در مقر سازمان ملل متحد در این ماه برای یک سری جلسات تعاملی با دبیرکل، معاون دبیرکل، مدیران گروه توسعه پایدار سازمان ملل متحد و نمایندگان کشورهای عضو، برای بررسی پیشرفت‌ها و چالش‌ها، چهار سال پس از اصلاحات سیستم توسعه سازمان ملل متحد بودند.

این اولین گردهمایی حضوری آنها از زمان شروع همه گیری بود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در جریان دیدار با آنها از هماهنگ کنندگان مقیم خواست تا بلندپروازی های خود را حفظ کنند. “بزرگترین نیروی تشکیل دهنده سیستم توسعه سازمان ملل برای ایجاد راه حل” در کشورهایی در زمان چالش های بی شمار.

او همچنین نسبت به یک سال سخت دیگر در پیش رو و نیاز به حمایت سازمان ملل در مقیاسی بزرگتر از همیشه هشدار داد.

“راه طولانی در پیش است”

این پیام در سراسر گفتگوی تعاملی بین هماهنگ‌کنندگان مقیم و کشورهای عضو که توسط معاون دبیر کل سازمان ملل متحد آمنه محمد میزبانی می‌شد، منعکس شد.

او گفت که اصلاحات در سیستم توسعه سازمان ملل نتیجه می دهد و خاطرنشان کرد که 95 درصد از دولت های میزبان تأیید کنید که سیستم هماهنگ کننده مقیم تقویت شده و نسل جدید تیم های کشوری سازمان ملل متحد یکپارچه تر و مشارکت بیشتری دارند.

وی افزود: در عین حال، ما آگاه هستیم که هنوز راه درازی در پیش است و بحران جهانی که با آن روبرو هستیم سطح را حتی بالاتر برداو افزود.

ام‌اس. محمد اولویت های کلیدی را برای سال آینده که دبیرکل در دیدار خود با هماهنگ کنندگان مقیم تشریح کرده بود، برجسته کرد.

آنها در حال کاهش تأثیر بحران جهانی هزینه زندگی، پیشبرد اقدامات اقلیمی، و سرعت بخشیدن به انتقال اقتصادی در سیستم های انرژی، دیجیتال و مواد غذایی هستند که هم مردم را توانمند می کند و هم از کره زمین محافظت می کند.

انتقال را تسریع کنید

معاون دبیرکل سازمان ملل همچنین اقدامات مورد نیاز برای حمایت از این اولویت ها مانند تامین مالی را برشمرد.

او گفت: «تغییر دگرگون‌کننده و یک گذار عادلانه بدون سرمایه‌گذاری‌های مالی با سرعت و در مقیاس – و بدون اصلاحات قابل توجه در معماری مالی جهانی ما نمی‌تواند اتفاق بیفتد.»

ام‌اس. محمد تاکید کرد که سال 2023 باید سالی باشد که کشورها به انتقال‌هایی سرعت می‌بخشند که اقتصادها را تغییر می‌دهند و قدرت را برای ارائه اهداف توسعه توسعه می‌دهند.

ما باید با هم جاه طلبی و فوریت مورد نیاز برای جهش از بحران های متعددی را که با آن روبرو هستیم افزایش دهیم و با هم به اهداف توسعه پایدار دست یابیم.”

تمجید از اصلاحات

چندین نماینده کشورهای عضو در این نشست از هماهنگ کننده های مقیم به دلیل نقش آنها در تضمین اجرای برنامه های اقدام حیاتی که از توسعه پایدار در برخی از آسیب پذیرترین کشورهای جهان حمایت می کنند، تقدیر کردند.

فرانسوا جکمن، سفیر باربادوس، همچنین گفت که این اصلاحات “به طور غیرقابل صلاحیتی موفقیت آمیز است” و افزود که کشورهای در حال توسعه جزیره های کوچک، از جمله از طریق واکنش های یکپارچه به بلایای طبیعی، سود می برند.

منیر اکرم، سفیر پاکستان و رئیس گروه 77 و ائتلاف کشورهای در حال توسعه چین، گفت که دولت او می بیند که اصلاحات سیستم توسعه سازمان ملل “یک تمرین موفق بوده است.”

هنگامی که در نیویورک بودند، هماهنگ کنندگان مقیم از مناطق مختلف نیز به این موضوع گفتند اخبار سازمان ملل چگونه تیم های کشوری در یک زمان حساس برای جامعه بین المللی تفاوت ایجاد می کنند.

نمایی از برزیل

سیلویا راکس تقریباً یک سال و نیم پیش و در اوج شیوع بیماری همه گیر وارد برزیل شد. وضعیت دشوار بود، اما او از اینکه چگونه 25 آژانس، صندوق و برنامه سازمان ملل متحد در کشور در مواجهه با بحران متحد شده بودند، تحت تأثیر قرار گرفت.

او گفت: “وقتی به اصلاحات سازمان ملل فکر می کنیم، برزیل نمونه خوبی از نحوه همکاری این آژانس ها با یکدیگر است.”

تیم‌ها منابع، تدارکات و داروها را بسیج کردند، به‌ویژه برای حمایت از جمعیت‌های آسیب‌دیده، مانند جوامع بومی.

ام‌اس. راکس افزود که سیستم سازمان ملل متحد در برزیل علاوه بر ارتقای توسعه پایدار، در سایر زمینه‌های کلیدی مانند کمک‌های بشردوستانه و حقوق بشر نیز کار می‌کند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

پاربرگ سایت

تماس با ما