همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

رتبه بندی معلمان یکی از مطالبات جامعه فرهنگیان است که پس از سال ها تاخیر، از امروز بخشی از مطالبات معلمان معلول وارد فاز جدیدی شده و سامانه بارگذاری مدارک تا نهم شهریورماه فعال است. طبق وعده وزیر آموزش و پرورش و پس از مطرح شدن از یک ماه آینده و با صدور احکام جدید، سامانه رتبه بندی به طور کامل و بی نقص اجرا می شود.

به گزارش اسنا، تصویب آیین نامه رتبه بندی با استثنائات و انتقاداتی مواجه شد و ایرادات آن به کمیته تطبیق شورا تقدیم و اصلاح شد تا در نهایت در 24 اسفند آیین نامه بازنگری رتبه بندی ابلاغ شد. با شروع نظام رتبه بندی امید معلمان به حق خود بیشتر شد تا اینکه اعلام شد برای جلوگیری از تاخیر و برآورده شدن انتظارات معلمان و تا تعیین رتبه ها بخشی از مطالبات تا پایان اسفند 1401 پرداخت می شود، وعده می دهد که دولت امروز اجرا شد.

البته لازم به ذکر است که تاریخ اجرای رتبه بندی از 31 شهریور 1400 است و بدین ترتیب دولت بخشی از آن را همزمان با سررسید رتبه بندی پرداخت کرد.

بر اساس ماده 1 قانون، هدف از رتبه بندی اول: ارتقای کیفیت آموزش و پرورش، دوم: ارتقای توانمندی معلمان و سپس اصلاح نظام پرداخت، رتبه بندی به مرحله اجرا رسید.

شایستگی‌های عمومی، شایستگی‌های تخصصی، شایستگی‌های حرفه‌ای و تجربیات کسب‌شده توسط معلمان در این فرآیند لحاظ می‌شود، زیرا نتایج آن در کیفیت آموزش و پرورش مؤثر است. در این صورت کمیسیون های حسابرسی تعیین می کنند که رتبه فرد کدام یک از رتبه های پنج گانه است و در صورت وجود اعتراض، امکان ثبت آن در سامانه طراحی شده وجود دارد.

بر اساس اظهارات وزیر آموزش و پرورش و فرهنگ، تقریباً تمامی فرهنگیان شاغل در مدارس و مؤسسات در ردیف 230 شغل معلمی قرار دارند. همچنین کسانی که کد استخدامی نداشتند و مشمول آیین نامه قبلی نبودند نیز بازنگری شدند و به این ترتیب شامل 810 هزار نفر می شود که البته این رتبه شامل بازنشستگان نمی شود.

در سامانه رتبه بندی معلمان که از بیست و ششم شهریور ماه به صورت رسمی آغاز به کار کرده است، فرهنگیان می توانند بر اساس جدول زمان بندی و آخرین شماره تا نهم شهریورماه نسبت به بارگذاری مدارک مورد نیاز اقدام کنند.

در طرح طبقه بندی معلمان که با اجرای صحیح قانون فوق الذکر توسط هیأت وزیران و پس از اصلاح آن در 15 فروردین ماه منتشر شد، امتیازات معلمان به چهار گروه عمومی، تخصصی، حرفه ای و با تجربه. به این صورت است:

همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

در جدول زیر حداقل امتیاز لازم برای کسب رتبه بر اساس هر یک از شایستگی ها مشخص شده است که 460 کمترین و 900 بیشترین امتیاز است.

همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

ثبت نام چگونه انجام می شود؟

شرکت‌کنندگان می‌توانند با نام کاربری و رمز عبوری که در سامانه درج کرده‌اند وارد سامانه شوند. اگر رمز عبور را فراموش کرده باشند، دو گزینه برای بازیابی رمز وجود دارد. فرم ها و موارد دیگر در سیستم طراحی شده است و سعی کردیم محیط را ساده کنیم.

برای صرفه جویی در ورود اطلاعات و جلوگیری از بارگذاری بیش از حد سیستم، به گونه ای برنامه ریزی شده است که هر عدد از سمت راست (نخست اول سمت راست دارای کد می باشد) 2.5 روز کاری برای ثبت. البته پس از اتمام این زمان مجدداً فرصت داده می شود، بنابراین نیازی به استرس و نظارت نیست.

لذا معلمان به زمان بندی بر اساس شماره اولین شماره ملی از سمت راست جدول زیر در سامانه به آدرس; https://rtb.medu.ir/ از جمله دفاع شخصی در حال بارگذاری مدارک هستند:

همه چیز در مورد رتبه بندی معلمان

پرورش دهندگان هنگام ورود به سیستم رتبه بندی باید سه فعالیت اصلی را انجام دهند:

1- تکمیل فرم های خوداظهاری مدارک عمومی، تخصصی و حرفه ای: نتایج این بخش در اختیار ارزیابان حرفه ای قرار می گیرد و تکمیل آن الزامی است. پیشنهاد می شود در قسمت «توضیحات» به اختصار به شواهد و مصادیق رفتار خود به همان شکلی که در سوالات مطرح شد اشاره کنید.

2- آپلود اسناد و مدارک: فقط در صورت تمایل به اطلاع از این جایزه باید انجام شود و اختیاری است. همچنین اسنادی را بارگذاری کنید که می توانند در حین ارزیابی مورد استفاده قرار گیرند.

3-تایید نهایی: پس از تکمیل تمامی فرم های اظهارنامه و بارگذاری مدارک و مدارک، باید وضعیت خود را در قسمت تایید نهایی مشاهده کرده و در صورت رضایت از صحت اطلاعات ثبت شده، آن را تایید نمایید. در صورت تایید نهایی امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد اما در تمامی مراحل قبل از تایید امکان اصلاح و تغییر وجود دارد.

به گزارش ما، لایحه رتبه بندی معلمان پس از 10 سال کشمکش در روز 4 اسفند 1399 توسط دولت به مجلس ارسال و در 28 خرداد 1400 به تصویب شورا رسید، اما به دلیل با تغییرات قابل توجه، لایحه توسط نمایندگان مجلس ارائه شد و کمبودی وجود دارد و ماه ها پول وی در مجلس معلق شد و بار دیگر از سوی شورای نگهبان رد شد و مجددا به مجلس بازگردانده شد.

پس از اصلاحاتی که در اوایل اسفند ماه توسط مجلس انجام شد، این رتبه بندی به تصویب شورای نگهبان رسید و در 25 اسفند 1400 رئیس مجلس آن را برای اجرا به دولت ارسال کرد و در تاریخ 2 اسفند رئیس جمهور ارسال کرد. آن را به وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ، سازمان برنامه و بدوجة و روزنزيل و آدروني و عجلي كيشور بيگان مي رساند.

دولت موظف بود ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون آیین نامه اجرایی را ویرایش و تصویب کند و تا 12 تیر 1401 ادامه داشت و سرانجام توسط محمد خبر معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

پاربرگ سایت

تماس با ما