چارلز لیبر، استاد سابق هاروارد، در پرونده روابط چین محکوم شد

دکتر. لیبر که اکنون 64 سال دارد، رئیس بخش شیمی و بیولوژی شیمی هاروارد بود. برای کارش در زمینه نانوتکنولوژی، برخی او را مدعی دریافت جایزه نوبل می‌دانستند.

دادستان ها گفتند که از سال 2008، آزمایشگاه او در هاروارد مبلغ 18 میلیون دلار از وزارت دفاع و مؤسسه ملی بهداشت دریافت کرده است.

اما او همچنین مخفیانه پولی از چین می پذیرفت که یک ابتکار دولتی به نام برنامه هزار استعداد برای دستیابی به دانش و تخصص علمی ایجاد کرده بود و اغلب به دانشمندان دستمزد هنگفتی می داد.

هنگامی که بازرسان فدرال در مورد مشارکت خود با Thousand Talents در سال 2018 سؤال کردند، او آن را رد کرد. او همچنین درآمد خود را به IRS گزارش نکرد

اما وزارت دادگستری دریافت که دکتر. لیبر قراردادی سه ساله با Thousand Talents داشت که براساس آن موافقت کرد یک آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه ووهان تأسیس کند و مقالاتی منتشر کند، کنفرانس‌های بین‌المللی را سازماندهی کند و از طرف مدرسه برای ثبت اختراع درخواست دهد.

دانشگاه موافقت کرد که ماهانه 50000 دلار به عنوان حقوق و مخارج زندگی تا 150000 دلار به او پرداخت کند.

او در دادگاه گفت که بخشی از حقوقش به حساب بانکی چین واریز شده است. مابقی بین 50000 تا 100000 دلار در اسکناس های 100 دلاری پرداخت شد.

او در دادگاه گفت: یک بسته به من می دادند، یک چیز قهوه ای رنگ که چند حروف چینی روی آن بود، آن را در کیفم می انداختم. پس از بازگشت به خانه گفت: من اعلام نکردم و این غیرقانونی است.

او در محاکمه خود اعتراف کرد که پول فریب نیست، بلکه فرصتی برای پیشرفت شغلی او بود.

او در دادگاهش گفت: «این شرم آور است. “هر دانشمندی می خواهد جایزه نوبل بگیرد.”

وکلای وی با اشاره به ابتلای وی به سرطان خون صعب العلاج، درخواست کرده بودند که وی به جای گذراندن دوران حبس به حبس تعلیقی یا حبس خانگی محکوم شود.

دکتر. محکومیت لیبر در دسامبر 2021 ناشی از ابتکار چین بود، تلاشی که در سال 2018 در دولت ترامپ برای شناسایی دانشمندان مظنون به اشتراک گذاری اطلاعات حساس با چین آغاز شد.

در اوایل سال 2022، دفتر تحقیقات فدرال اعلام کرد که بیش از 2000 تحقیق باز در رابطه با سرقت اطلاعات و فناوری از چین از ایالات متحده دارد.

اما منتقدان گفتند که ابتکار چین به طور غیرمنصفانه محققان دانشگاهی آسیایی تبار را هدف قرار داده است. در حالی که این ابتکار منجر به محکومیت دکتر. لیبر و سایر محققین، یکی دیگر از محاکمه یک دانشمند موسسه فناوری ماساچوست، گانگ چن، رد شد.

در فوریه 2022، وزارت دادگستری به این تلاش پایان داد و یکی از مقامات به نام متیو جی اولسن گفت: “به ایجاد این تصور مضر کمک کرد که این وزارت از استانداردهای پایین تری برای تحقیق و پیگرد رفتار مجرمانه مرتبط با آن کشور استفاده می کند یا اینکه ما از آن استفاده می کنیم. به نوعی افراد دارای پیوندهای نژادی، قومی یا خانوادگی با چین را متفاوت می بینند.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

پاربرگ سایت

تماس با ما