چرا شواب در هراس از بانک های منطقه ای ضربه خورد؟

چرا چارلز شواب، بزرگترین شرکت کارگزاری عمومی کشور، یک غول مالی با 7 تریلیون دلار دارایی و 35 میلیون حساب، در تلاطم اخیر بانکی تحت تأثیر قرار گرفت؟

این سوالی است که در هفته‌های اخیر سر بسیاری را برانگیخت، زیرا سقوط ناگهانی بانک سیلیکون ولی و بانک امضا نیز سهام شواب را در هم شکست. از 8 مارس، زمانی که بانک سیلیکون ولی سرمایه گذاران را با گفتن اینکه نیاز به افزایش نقدینگی دارد، شگفت زده کرد، سهام شواب 31 درصد سقوط کرده است.

دلیلش دو چیز است. اگرچه شواب بیشتر به دلیل کسب و کار اصلی خود در ارائه حساب های تجاری و سرمایه گذاری شناخته شده است، اما عملیات عظیم آن شامل بانکی است که به عنوان دهمین بانک بزرگ کشور شناخته می شود که در پایان سال گذشته 367 میلیارد دلار سپرده داشت. اما این بانک همچنین در پایان سال 2022 تقریباً 28 میلیارد دلار ضرر اوراق قرضه داشت، موازی وحشتناکی با بانک سیلیکون ولی که اوراق بهادار مشابهی داشت اما زمانی که سپرده گذاران پول خود را مطالبه می کردند مجبور به فروش آنها با ضرر شد.

استفان بیگار، مدیر خدمات مالی در آرگوس ریسرچ در نیویورک، در ایمیلی گفت: «سرمایه‌گذاران اغلب ابتدا شلیک می‌کنند (می‌فروشند) و بعد سؤال می‌پرسند. نگرانی اولیه شواب مربوط به میزان سپرده‌های سرمایه‌گذاری شده در دوره‌ای با نرخ بهره پایین بود و در نتیجه در حال حاضر با زیان نگهداری می‌شد. اما شواب مناطق دیگری را که SVB خنثی کرده بود، ندارد.”

زیان اوراق قرضه محصول افزایش نرخ‌های بهره است: برخی در صنعت خدمات مالی پیش‌بینی نمی‌کردند که فدرال رزرو با چه سرعتی نرخ کلیدی خود را در تلاش برای مهار تورم افزایش دهد. بسیاری از بانک‌ها اوراق قرضه با تاریخ بلندمدت با نرخ بهره پایین نگه می‌دارند که با افزایش نرخ‌ها توسط فدرال رزرو و عرضه اوراق قرضه جدید با نرخ بهره بالاتر، این اوراق به‌طور فزاینده‌ای جذابیتی ندارند. اما تا زمانی که بانک‌ها متعهد شدند آن اوراق قرضه قدیمی‌تر را تا سررسید نگه دارند، برای اهداف حسابداری، ارزش‌های پایین‌تر به‌اصطلاح زیان‌های محقق نشده در ترازنامه‌های آنها نشان داده می‌شد.

مشکلات واقعی، همانطور که در مورد SVB رخ داد، زمانی به وجود می‌آیند که این سرمایه‌گذاری‌ها باید برای پاسخگویی به درخواست‌های برداشت سپرده‌گذاران فروخته شوند. مدیران شواب اخیراً تلاش کردند تا به سرمایه گذاران اطمینان دهند که این کاری است که نیازی به انجام آن نیست.

در یادداشت اخیر به مشتریان، کارمندان و سرمایه گذاران، چارلز شواب، موسس و رئیس مشترک کارگزاری، و والت بتینگر، رئیس مشترک و مدیر اجرایی آن، تا آنجا پیش رفتند که گفتند “احتمال تقریباً صفر” وجود دارد. که باید به فروش آن سرمایه گذاری ها متوسل شود.

با این حال، زیان های تحقق نیافته – عمدتاً در اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن و اوراق خزانه – برای ترساندن سرمایه گذاران کافی بود. سهام شواب در روز جمعه به 52.38 دلار بسته شد که از 76.20 دلار در 8 مارس، دو روز قبل از تعطیلی SVB توسط دولت فدرال، کاهش یافت. از 93.16 دلار در 29 مارس سال گذشته، نزدیک به 44 درصد کاهش یافته است.

سیلیکون ولی، که شانزدهمین بانک بزرگ کشور بود، پس از آن که سپرده گذاران پول نقد خود را برداشتند، شکست خورد، زیرا می ترسیدند اگر این کار را نکنند، ممکن است همه آن را از دست بدهند. اکثر مشتریان SVB – عمدتاً بنیانگذاران استارت آپ و سرمایه گذاران خطرپذیر – مبالغ زیادی از پول خود را در بانک نگهداری می کردند که بیش از سقف بیمه 250000 دلاری شرکت بیمه سپرده فدرال بود.

در مقابل، پایگاه سپرده شواب متشکل از مشتریان خرده‌فروشی است و 80 درصد از این پول زیر سقف FDIC قرار می‌گیرد و هر گونه نگرانی از ناپدید شدن سپرده‌های آنها را کاهش می‌دهد.

مایکل وونگ، مدیر تحقیقات سهام، خدمات مالی، در مورنینگ استار، گفت: “شواب هرگز نباید با فروش اوراق بهادار، زیان های تحقق نیافته را به زیان های تحقق یافته تبدیل کند، زیرا دسترسی زیادی به پول نقد دارد.”

آقای. وونگ گفت که این شرکت به برنامه جدید وام اضطراری فدرال رزرو دسترسی دارد، که می تواند بیش از 200 میلیارد دلار پول نقد برای مقابله با برداشت های احتمالی سپرده توسط مشتریان در اختیار آن قرار دهد. همچنین در پایان سال 2022 حدود 40 میلیارد دلار پول نقد در ترازنامه خود داشت. وونگ افزود، و طبق محاسبات وی و همچنین سایر منابع نقدینگی، انتظار می رود بیش از 50 میلیارد دلار پول نقد در سال جاری وارد شود.

او گفت، اما در حالی که شواب ممکن است به سرمایه زیادی دسترسی داشته باشد، درآمد شرکت کمتر از آنچه قبلاً تصور می کرد خواهد بود، زیرا هزینه وام گرفتن آن با افزایش نرخ بهره در حال افزایش است: شرکت معمولاً برای دریافت وجوه به پایه سپرده خود روی می آورد، اما این امر باعث شده است. به طور پیوسته کاهش می یابد زیرا مشتریان پول خود را به حساب های پرسودتر با بازدهی بالاتر منتقل می کنند.

در نتیجه، بیشتر ناظران سهام به طور فزاینده ای در پیش بینی های خود در مورد چشم انداز شواب بدبین شده اند. از ابتدای سال، تحلیلگران وال استریت به طور پیوسته برآوردهای درآمد سه ماهه اول خود را کاهش داده اند: بر اساس داده های IBES از Refinitiv، ارائه دهنده داده های بازارهای مالی، برآورد اجماع از 1.09 دلار در ژانویه به 94 سنت برای هر سهم کاهش یافته است.

مانند بسیاری از شرکت های خدمات مالی، غول کارگزاری مجبور است به سرعت با نرخ های بهره بالاتر سازگار شود. بیش از نیمی از درآمد کلی شواب در سال گذشته از درآمد خالص سود حاصل شد: بیشتر آن از پول نقد سرمایه‌گذاری نشده مشتریانش به دست می‌آید.

شواب مثلاً 0.45 درصد از دارایی های آنها را به مشتریان می پردازد و سپس پول را با نرخ های بالاتر سرمایه گذاری می کند. سپس بانک مابه التفاوت را به جیب می زند. اما از آنجایی که مشتریان این سپرده‌ها را به حساب‌های با بازده بیشتر در شواب یا جاهای دیگر منتقل می‌کنند، سود نهایی شواب احتمالاً متضرر می‌شود.

بانک شواب که در سال 2003 برای ارائه محصولات و خدمات بیشتر به مشتریان مانند چک اولیه و گواهی سپرده اضافه کرد، کمی متفاوت از اکثر بانک های سنتی عمل می کند. وام دادن تنها بخش کوچکی از تجارت آن است. در عوض، بیشتر سپرده های مشتریان خود را در اوراق بهادار دولتی امن سرمایه گذاری می کند.

این شرکت که بیش از 40 سال پیش پیشگام سرمایه گذاری با تخفیف بود، همچنان مرزهای سرمایه گذاری خرده فروشی را پیش می برد. در پاییز 2019، تمام کارمزدهای معاملاتی سهام و صندوق های قابل معامله در بورس را حذف کرد. به گفته سرولی، ماه‌ها بعد، در اقدام جسورانه دیگری، یک رقیب اصلی به نام TD Ameritrade را تصاحب کرد و از Fidelity گذشت و به بزرگترین شرکت کارگزاری تبدیل شد.

مابقی درآمد شواب از تجارت، مدیریت دارایی و سایر کارمزدهای حاصل از تجارت کارگزاری آن به دست می آید. با توجه به همه ناآرامی‌ها در بازارهای مالی، سرمایه‌گذاران گزارش‌های سود سه‌ماهه اول شواب و سایر مؤسسات مالی – که در ماه آوریل منتشر می‌شوند – برای هر گونه علائم نگران‌کننده به دقت بررسی خواهند کرد.

“درست مانند بخش خوبی از بخش مالی.” وونگ مورنینگ استار گفت: «عدم اطمینان زیادی وجود دارد».

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما