چین موج اعتراض را برمی‌انگیزد، اما موج‌های مقاومت باقی می‌ماند

در مرکز چین، دانشجویان خواستار شفافیت بیشتر در مورد قوانین کووید شدند، در حالی که از شعارهای جسورانه ای که یک هفته قبل حزب کمونیست را عصبانی کرد، اجتناب کردند. در شانگهای، ساکنان با موفقیت با مقامات محلی مذاکره کردند تا قرنطینه محله خود را متوقف کنند. و علی‌رغم فشار مقامات، تیمی از وکلای داوطلب در سراسر چین که متعهد به دفاع از حق شهروندان برای بیان نظرات خود بودند، تماس‌های نگران‌کننده‌ای را از سوی معترضان ارائه کردند.

موج اخیر تظاهراتی که چین را فراگرفت، به دلیل ناامیدی از محدودیت‌های همه‌گیر ایجاد شد، اما ناآرامی‌ها گاهی اوقات به درخواست‌ها از شی جین پینگ، رهبر چین، برای استعفا منجر می‌شد. از آن زمان، پلیس برای جلوگیری از تجدید قوا به قدرت رسیده است و اعتراضات گسترده فروکش کرده است. پس از آن، هیاهوی کم‌اهمیت مقاومت علیه مقامات ادامه یافت و نشان می‌دهد که تجمع‌های بزرگ تعداد کمی از مردم، از جمله دانشجویان، متخصصان و کارگران یقه آبی را جسور کرده است.

هیچ یک از این اقدامات محلی به منزله یک چالش بزرگ برای آقای. شی و حزب کمونیست اما آنها نشان می دهند که ساکنان کمتر از به چالش کشیدن مقامات می ترسند، البته به روش های سنجیده تر و تاکتیکی. آنها اغلب به قوانین و تعهدات سیاسی خود چین استناد می کنند، رویکردی که کمتر ممکن است خشم رهبران حزب کمونیست را برانگیزد.

وانگ شنگ شنگ، یک وکیل در ژنگژو، در مرکز چین، گفت: “مردمی وجود دارند که مطالبات خود را فریاد می زنند، و من بسیار سپاسگزارم – از اینکه توانستند به جای من صحبت کنند.” خانم. وانگ به تهیه فهرستی از بیش از ده ها وکیل در دسترس کمک کرد تا از طریق تلفن به افرادی که در شانگهای و جاهای دیگر نگران عواقب شرکت در بیداری ها و تظاهرات بودند، مشاوره رایگان بدهند.

او گفت: “من مطمئن هستم که تعداد افرادی که این بار اظهار نظر کردند، به ویژه جوانان، بعداً برخی از تغییرات سیاستی را رقم خواهند زد.” من مطمئن هستم که تصمیم گیرندگان یک توده آهنی یکپارچه نیستند.»

در اواخر نوامبر، ده‌ها تظاهرات در سرتاسر چین آغاز شد که با خشم ناشی از آتش‌سوزی مرگبار در ارومچی، پایتخت منطقه سین کیانگ در غرب، شعله‌ور شد. نتیجه جسورانه ترین و گسترده ترین تظاهرات در چین از زمان جنبش دموکراسی خواهانه در سال 1989 بود.

دولت ارومچی به شدت شایعات گسترده مبنی بر اینکه ساکنان کشته شده در آتش سوزی – 10 نفر بر اساس شمارش رسمی – در آپارتمان های خود به دلیل محدودیت های کووید به دام افتاده بودند را رد کرده بود. اما بسیاری از چینی ها متقاعد نشدند و غم و اندوه به خشم گسترده تر از قرنطینه های فراگیر، آزمایش ویروس و محدودیت در سفر تبدیل شد. در تظاهرات در شانگهای، پکن و دیگر شهرها، برخی از معترضان خواستار درخواست آقای. شی و حزب کمونیست قدرت را کنار بگذارند.

از آن زمان، دولت چین رویکردی دو جانبه در پیش گرفته است: بازداشت برخی از معترضان و هشدار به معترضان احتمالی، و اجازه دادن به دولت‌های محلی برخی از قوانین کووید را که مردم را ناامید کرده است کنار بگذارند. آقای. شی به طور علنی در مورد اعتراضات صحبت نکرده است و مشخص نیست که نمایش مخالفان تا چه اندازه در تصمیم او برای تعدیل سیاست نقش داشته است. اما به نظر می رسد بسیاری از مردم چین بر این باورند که نافرمانی سراسری نقش بزرگی ایفا کرده است. آنها اکنون ممکن است سعی کنند به روش های کوچکتر فشار را حفظ کنند.

مری گالاگر، استاد دانشگاه میشیگان می‌گوید: «من فکر می‌کنم اتفاقی که قرار است بیفتد این است که مردم هماهنگ شوند، سطح پایینی خواهد داشت، فردی و خودجوش به نظر می‌رسد، اما در پشت صحنه یادگیری و بحث وجود خواهد داشت.» مطالعات سیاست و تغییرات اجتماعی در چین.

او گفت: «این کاری است که باید در یک محیط سرکوبگر سیاسی انجام دهید. این واقعاً بر دولت‌های محلی فشار می‌آورد تا قفل نکنند.»

با وجود دولت اقتدارگرای عظیم چین، اعتراضات محلی غیرعادی نیست. قبل از کووید، آنها اغلب بر تصرف زمین های دولتی، شیوع آلودگی و دستمزدهای پرداخت نشده متمرکز بودند. از زمان شیوع بیماری همه گیر، فوران نارضایتی ادامه داشته است. اما این الگوی تازه ناآرامی های محلی آقای را آزمایش خواهد کرد. دولت شی در زمان حساسی که چین به دنبال کاهش محدودیت‌های کووید است و در عین حال تلاش می‌کند از افزایش کنترل نشده عفونت‌ها جلوگیری کند.

بر اساس ویدئویی که توسط نیویورک تایمز تأیید شده است، صدها دانشجو در دانشگاه ووهان، در شهری که اولین بار در اواخر سال 2019 شیوع یافت، در یک عصر بارانی اخیر گرد هم آمدند تا خواستار تغییر در سیاست‌های کووید شوند. آنها در حالی که چتر بالای سر خود داشتند شعار می دادند: «روند باز، اطلاعات شفاف».

به نظر می رسید که آن شعار نسبتاً ملایم یک حرکت سنجیده باشد. یکی از دانشجویان دانشگاه گفت که همکلاسی ها از برنامه های دانشگاه برای بازگرداندن تدریس حضوری ناراضی بودند، که برنامه های آنها را برای استراحت پس از ماه ها زندگی تحت محدودیت ها به هم ریخت. این دانش آموز که از ترس عواقب آن خواست تنها با نام خانوادگی خود وو شناسایی شود، گفت که در این تجمع شرکت نکرده است اما ویدئوهایی را دیده که توسط همکلاسی هایش به اشتراک گذاشته شده است. وی خاطرنشان کرد که هیچ یک از معترضان کاغذ سفید در دست نداشتند که به نمادی از سرپیچی از دولت تبدیل شده است.

مدرسه تسلیم شد و به دانش آموزان اجازه داد به خانه برگردند و بین کلاس های آنلاین و حضوری یکی را انتخاب کنند. وو گفت

در حالی که برخی از شهرهای چین شروع به کاهش محدودیت‌های قرنطینه کرده‌اند، همه مقامات محلی از آن پیروی نکرده‌اند. آنها همچنان تحت فشار شدید برای مهار شیوع بیماری باقی می مانند، حتی با وجود اینکه رهبران ارشد بیشتری می خواهند نسبت به بی صبری عمومی همدردی نشان دهند.

در یک منطقه ثروتمند شانگهای بعد از ظهر یکشنبه، تیم های امنیتی پس از اینکه یک کمیته محلی با کشف یک مورد کووید در یک ساختمان دستور قرنطینه را صادر کرد، ورود به یک مجتمع آپارتمانی را مسدود کردند.

ساکنان خشمگین به زودی با نگهبانان روبرو شدند و تعطیلی را غیرقانونی دانستند. “تو حق نداری!” یک زن دیده می شود که فریاد می زند به طور مکرر در یک ویدیو در توییتر منتشر شد. ساعاتی بعد پلیس از راه رسید و از ساکنان حمایت کرد. یکی از کارگران کمیته محله برای مجتمع آپارتمانی به نیویورک تایمز گفت که قرنطینه ها “پس از تعامل و هماهنگی” برداشته شده است.

در آخر هفته در ووهان، ساکنان یک محله کار را به دست گرفتند و پس از شکستن موانعی که آنها را در قرنطینه نگه داشته بود، به خیابان ریختند. همانطور که در ویدیوی منتشر شده در توییتر دیده می شود.

ساکنان چین با خطر بسیار زیاد شرکت در تظاهرات، از تاکتیک قدیمی تری استفاده می کنند: استناد به سخنان رهبران مرکزی برای عقب نشینی از مقامات محلی. برای قرن‌ها، مردم ناراضی از احکام دولت مرکزی استفاده کرده‌اند تا ادعای خود را مطرح کنند، که اغلب به این ایده – صادقانه یا به عنوان یک تاکتیک – متوسل می‌شوند که یک حاکم خوش‌نیت در پکن توسط کارگزاران فاسد یا بی‌وفا گمراه شده است.

پروفسور گالاگر گفت: “این ایده است که شما می توانید از سخنان دولت مرکزی علیه نفوذ محلی استفاده کنید.” و از شما محافظت می کند، زیرا دولت مرکزی قرار است خیرخواه باشد».

چینی ها برای مذاکره و عقب نشینی از محدودیت های پاندمی دائمی از قانون استفاده می کنند. در مناطقی که نتوانسته‌اند قرنطینه‌ها را کاهش دهند، ساکنان به اقدام دولت در اوایل نوامبر برای فشار بر مقامات محلی برای اتخاذ رویکرد هدفمندتر در کنترل کووید اشاره کرده‌اند.

رویارویی های محلی در شانگهای و ووهان به بی حوصلگی ساکنان تحت قرنطینه اشاره دارد که بیشتر نگران پرداخت وام مسکن، احیای مشاغل آسیب دیده و بازگرداندن کودکان به مدارس عادی هستند.

ساکنان یک مجتمع آپارتمانی در ووکسی در شرق چین در حالی که در برابر قرنطینه مجتمع خود مقاومت می کردند فریاد زدند: “ما می خواهیم قرنطینه را برداریم، بچه های ما باید به مدرسه بروند.” ویدئویی که در توییتر منتشر شده بود نمایش داده شد. «ما باید برای تغذیه خانواده‌هایمان پول دربیاوریم. می خواهیم بخوریم.

اعضای جامعه حقوقی نیز برای کمک به افزایش آگاهی ساکنان از حقوق خود اقدام کرده اند. با بسیج شدن مقامات برای بازداشت معترضان و جستجوی تلفن های ساکنان در روزهای اخیر، اغلب بدون توجیه روشن، توصیه های حقوقی در اینترنت چین منتشر شده است. یکی از این مقاله ها حقوق شهروندی را در صورتی که یک افسر پلیس خواستار جستجوی تلفن های آنها شود، تشریح کرد.

در آن مقاله، نویسنده، که متعلق به یک شرکت حقوقی شانگهای است، به قانون اساسی چین استناد می‌کند و نتیجه می‌گیرد: «بررسی محتوای خودسرانه تلفن‌های همراه شهروندان، نقض جدی حریم خصوصی شهروندان و سوء استفاده از قدرت عمومی است».

با این حال، برخی از کسانی که صحبت می کنند، همچنان با فشارهای بیشتری روبرو هستند. خانم. وانگ، 37 ساله، وکیلی که به هماهنگی مشاوره برای معترضان نگران و دوستان و خانواده های آنها کمک کرد، گفت که از مقامات محلی تماس های تلفنی دریافت کرده است.

او گفت که پس از مشاهده تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی چینی از مراسم بیداری در شانگهای برای بزرگداشت کشته شدگان ارومچی، تصمیم به کمک به معترضان و خانواده های آنها گرفته است. او گفت که چند ده تماس گرفته بود، از جمله افرادی که بازداشت و بازجویی شده بودند و می خواستند حقوق خود را بدانند.

مقامات چینی در دهه گذشته سعی کرده اند وکلای حقوقی را با لغو مجوز قانونی آنها یا با بازداشت و زندانی کردن آنها ساکت کنند. غرفه خانم وانگ گفت که دلیلی برای نگرانی احساس نمی کند.

او گفت: «به نظر من، من فقط اندکی خدمات مشاوره حقوقی را به افرادی که در تظاهرات شرکت کرده‌اند ارائه می‌دهم.

چگونه است که اگر برخی معتقدند که آنها اشتباه کرده اند، من نیز به سادگی با ارائه مشاوره حقوقی به آنها در اشتباه هستم؟ او افزود. “این اساساً برخلاف ایده حاکمیت قانون است.”

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

پاربرگ سایت

تماس با ما