کدام مناطق ایران بیشتر در معرض خطر زلزله هستند؟

مدرس پژوهشکده بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: در سال 1392 خانم اشمیتز ژرمنی و همکارانش تحقیقاتی در زمینه زمین لرزه های منطقه مکران ایران انجام دادند و احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری را نیز مطرح کردند.

به گزارش شهروندان، زمین لرزه های 6 ریشتری هرمزگان و زلزله های اخیر دریای عمان یادآور این بود که این رویداد زمین شناسی شهرهای نزدیک به دریا و تاسیسات ساحلی را نیز تهدید می کند و حتی تصاویری مانند سونامی را به ذهن متبادر می کند. در ژاپن. .

اما آیا ممکن است در سواحل ایران نیز سونامی رخ دهد؟ آیا زلزله 9 ریشتری ژاپن را تهدید می کند؟ زلزله خیزترین و امن ترین مناطق و شهرهای ایران کجاست؟

دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به سوالات در این زمینه پاسخ داد.

مهدی زارع

از نظر زمین شناسی چه اتفاقی در منطقه هرمزگان افتاد که در چند ماه اخیر شاهد زلزله های پی در پی با بزرگی 6 ریشتر و بیشتر بودیم؟

این مشکل دو دلیل محلی و محلی دارد. اگر در یک منطقه شاهد افزایش تعداد زمین لرزه ها هستیم، باید به بخشی نیز نگاه کنیم که تعداد آنها نسبتاً کم بوده است. اگر به زمین لرزه های 3 سال قبل در همین منطقه نگاه کنیم، می بینیم که تعداد زلزله های متوسط ​​5 و 6 و زلزله های شدید بالای 6 ریشتر در آنجا رخ نداده است.

چرا کافی است؟ باید زلزله بیاد؟

بله، چون اتفاق می افتد که میزان کوتاه سازی در پست ایران حدود 3 سانتی متر در سال است. 90 درصد این کوتاهی مقیاس باید به صورت بدون لرزش و 10 درصد به صورت لرزش خود را نشان دهد، یعنی زلزله رخ دهد. منظور از این 10 درصد کسری در پست ایران این است که در هر دهه باید 2 زلزله به بزرگی 7 ریشتر و هر سال 2 زلزله با بزرگای 6 تا 7 ریشتر داشته باشیم.

ممکن است تا چند سال این زلزله ها برای سالمندان اتفاق نیفتد و به همین دلیل است که تعداد زلزله های سالمندان در یک سال به یکباره بیشتر از حد انتظار می شود. اما اگر به یک دوره 10 یا 20 ساله نگاه کنید، تغییر چندانی در تعداد کل زلزله ها مشاهده نمی کنید.

وقتی به سال‌های 2019 تا 2021 نگاه می‌کنیم، زلزله‌هایی متناسب با 10 درصد کسری سامانه پستی ایران را می‌بینیم که باید اتفاق می‌افتاد و این مشکل در سال 2022 جبران شد. دلیل این امر افزایش کلی تعداد زمین لرزه های متوسطی است که در ماه های اخیر در جنوب ایران رخ داده است.

اما دلیل محلی این است که منطقه تنگه هرمز و انتهای آن در جنوب زاگرس، مناطقی است که هم بیشترین تغییرات در شکل سطح زمین در ایران رخ داده است و هم ریتم زمین لرزه در آنجا بالاترین است. بنابراین انتظار داریم در این مناطق بیشتر از شهرهایی مانند تهران، تبریز یا مشهد زلزله رخ دهد. هیچ زمین لرزه ای در فلات ایران نداریم که لرزه خیزتر از منطقه تنگه هرمز باشد یا شهری که لرزه خیزتر از بندرعباس داشته باشد.

آیا می توان استرس 3 ساله ای که در آن منطقه انباشته شده است را رها کرد؟ یعنی به جای زلزله 3 تا 6 ریشتری 7 یا 8 ریشتر؟

بله در منطقه تنگه هرمز زلزله ای به بزرگی 7 ریشتر و حتی تا 5/7 پیش بینی می شود اما مثلاً هر صد سال یک بار دیر می شود زیرا گنبدهای نمکی زیادی در آن وجود دارد. این ناحیه و لایه های نمک باعث تغییر شکل می شود.توافق تدریجی بین جملات وجود دارد. به عبارت دیگر نمک تکتونیکی باعث ایجاد زلزله های متعدد در آن منطقه می شود و از وقوع زمین لرزه هایی با بزرگای بیش از 7 ریشتر جلوگیری می کند.

حالا که این زمین لرزه های 6 ریشتری در منطقه تنگه هرمز رخ داده چطور؟ با توجه به گفته های شما دیگر نباید منتظر زلزله بالای 7 ریشتر باشیم.

هنوز احتمال وقوع چنین زلزله ای در این منطقه وجود دارد چرا که هیچکس نمی تواند بگوید چقدر استرس در آنجا جمع شده و چقدر استرس از آن خارج شده است. هدس‌های زد اما می‌شود هدس‌هایی زد، اما می‌شود نیمی‌توان گفت. بنابراین باید نگاهی محافظه کارانه در این زمینه داشت.

آیا سواحل دور از کوه ها و یال های روی زمین نباید از زلزله در امان باشند؟

خیر، اتفاقاً بزرگترین زلزله های تاریخ بیشترین خسارت را به سواحل وارد کرده است. نمونه ای از آن زمین لرزه 22 می 1960 در والدیویا شیلی است که بزرگترین زمین لرزه ثبت شده با بزرگی 5/9 ریشتر است. نمونه دیگر زلزله 2011 ژاپن با بزرگای 9 ریشتر است که بزرگترین زمین لرزه تاریخ این کشور نیز محسوب می شود.

علت وقوع زلزله هایی با این بزرگی در سواحل چیست؟

برخی از سواحل دریاها و اقیانوس ها در نزدیکی مناطق فرورانش قرار دارند که بزرگترین زمین لرزه های پیش بینی شده نیز در این مناطق است، یعنی زلزله زمانی رخ می دهد که صفحه اقیانوسی در زیر صفحه قاره فرورانش کند. اقیانوس های فرانسه بیشتر در نزدیکی سواحل جهان مانند سواحل اقیانوس آرام قرار دارند. در ایران هم ساحل مُکران در جوب شرقی کیشور ـ بین جاسک و چابهار ـ است کے کی را. این ساحل نیمه گرمسیری است و اتفاقا بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در ایران نیز در سال 1345 با بزرگای 8 ریشتر در آنجا رخ داده است.

اگر سواحل ایران اینقدر خطرناک است چرا زیرساخت های مهمی مانند نیروگاه اتمی بوشهر در آنجا ساخته شده است؟

تمامی نیروگاه های هسته ای و غیرهسته ای در سواحل (رودخانه ها، دریاچه ها، دریاها و اقیانوس ها) ساخته شده اند تا بتوان از آب برای خنک سازی تاسیسات آنها استفاده کرد. در مورد نیروگاه بوشهر نیز هنگام انتخاب مکان به این نکته توجه شد نه منطقه کم زلزله.

طبق قانون، چند زلزله اخیر در دریا رخ داده است، مثلاً زلزله 5/5 دهم اسفندماه در دریای عمان، آیا احتمال سونامی برای سواحل جنوبی ایران وجود دارد؟

تعیین قانون زلزله نیز می تواند حداقل 5 تا 10 کیلومتر خطا داشته باشد، بنابراین قانون زلزله هایی که در دریا رخ می دهد ممکن است در ساحل باشد. اما ممکن است زلزله در دریا نیز رخ دهد، زیرا در کف دریا شکاف ها و گسل هایی وجود دارد. همچنین رودخانه هایی در ایران در نزدیکی سواحل دریای عمان و خلیج فارس وجود دارد. مثلاً در 30 کیلومتری سواحل ایران، در دریای عمان، مرز بین اقیانوس هند و دریای عرب در زیر فلات ایران قرار دارد.

اما سونامی با یک جبهه رو به درختان نخل در منطقه اتفاق می افتد. این جابجایی می تواند هم به دلیل گسلش و هم در اثر لغزش رخ دهد. بنابراین رودخانه های نزدیک به سواحل ایران یا رانش زمین در کف دریا – چه بر اثر زلزله و چه هر چیز دیگری – نیز در چنین شرایطی می توانند باعث سونامی شوند.

نکته دیگر این است که سونامی در ایران نه تنها به دلیل زلزله در آب های نزدیک آن، بلکه به دلیل زلزله در سواحل هند یا ماداگاسکار نیز می تواند رخ دهد.

سونامی احتمالی در ایران چقدر می تواند خطرناک باشد؟ شاید سونامی مانند سونامی ژاپن نیز در این کشور رخ دهد؟

بله، زلزله ای به بزرگی 8 ریشتر در نوامبر 1945 در منطقه گواتار در مرز ایران و پاکستان رخ داد و سونامی ایجاد کرد که حدود 4000 کشته برجای گذاشت، البته بیشتر تلفات مربوط به پاکستان بود. البته چنین زمین لرزه ای در نزدیکی سواحل مکران در ایران به این زودی ها اتفاق نخواهد افتاد، اما هر قرن ممکن است شاهد یکی دو مورد از آنها باشیم، اما می توانند بسیار ویرانگر باشند، به خصوص اگر امکانات ساحلی و جوامع بدون امکانات ایمنی داشته باشیم. در ساحل . . بنابراین اگر زندگی را در سواحلی مانند مکران گسترش دهیم، باید از نظر سونامی امنیت جمعیت ساکن آنجا را تامین کنیم. باید احتمال وقوع زلزله و سونامی در چنین مناطقی را در نظر بگیریم.

چگونه می توان این امنیت را تامین کرد؟

در این زمینه باید همان کاری انجام شود که در کشورهای پیشرفته مانند ژاپن، آمریکا و اخیراً شیلی انجام شده است. برای سونامی مواردی مانند ارتفاع امواج و میزان پیشرفت آنها در ساحل قابل محاسبه است و می توان پیش بینی کرد که چه خطراتی ساحل و ساحل نشینان را تهدید می کند. البته این کارها تا حدودی برای سواحل جنوب ایران تکمیل شده است. شهرداری در جایی مثل چابهار باید در همه ملاحظات توسعه مناطق ساحلی، اسکله های صیادی و غیر صیادی و… موضوع زلزله و سونامی را مد نظر داشته باشد.

من در سال 2017 به ساحل Valdivia، شیلی رفتم و آن را دیدم. منطقه ای که سونامی را تجربه کرد نیز تجربه کرد. در آن هریم‌ها هریم‌ها شهیده است، این است که این است که می‌توان گفت که زونی از زونامی. از بالاترین سطح ریسک تا کمترین. پس از خطر سونامی در منطقه 1 و 2، ساخت و ساز و ساخت و ساز مجاز نیست. بنابراین، توسعه و حتی ساخت شهرهای بزرگ در مناطق ساحلی در معرض خطر سونامی امکان پذیر است، اما اقدامات احتیاطی مرتبط با سونامی همیشه باید وجود داشته باشد. وقتی سونامی آمد و موج همه چیز را نابود کرد، نمی‌توانیم ساخت و ساز در ساحل انجام دهیم و دوباره به آن فکر کنیم.

خوشبختانه در یکی دو سال اخیر شاهد اقدامات خوبی در خصوص ملاحظات ایمنی در برابر زلزله و سونامی از سوی ساکنان چابهار و دانشجویان آن هستیم.

آیا امکان وقوع زلزله بزرگتر از 8 ریشتر در این منطقه وجود دارد؟

در سال 1392 خانم اشمیتز ژرمنی و همکارانش مطالعه ای در مورد زمین لرزه های منطقه مکران ایران انجام دادند که احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری وجود دارد. اگرچه این تصادف می تواند نادر باشد و هر 2، 3 هزار سال یک بار اتفاق می افتد، اما اکنون می تواند زمان تکرار چنین زلزله ای باشد.

از نظر جغرافیایی کدام مناطق ایران نسبت به سایر مناطق امن تر است؟ مثلاً گفته می شود که زلزله در مناطق کویری رخ نمی دهد و یا در مقیاس بزرگ رخ می دهد.

در کیشوری که این همه زمین لرزه در گذشته داشته است و با توجه به اینکه یک زلزله می تواند تا 100 یا 200 کیلومتری کانون را تحت تاثیر قرار دهد، داشتن یک مکان امن برای کار مشکل ساز است. اما ما می توانیم به شما بگوییم که لرزش ها کجا هستند و لرزش ها کجا هستند.

در خود کویر ـ و نه برجانی آن ـ مست کویر لوت و بیابان مرکزی ایران سطح تغییر در جایگاه پست بسیار پایین است. اما حاشیه کویر در ایران اتفاقا لرزه خیز است، مثل گلباف و بمب در کرمان. مرگبارترین زلزله قرن گذشته ایران نیز در حاشیه کویر رخ داد. بمب زلزله 1382.

بنابراین در واقع کویر در ایران خطرناک است و مناطق غیر مسکونی امن.

بله ولی چرا؟ زیرا مردم در حاشیه بیابان زندگی می کنند. جایی که مرز بین کوه و بیابان و آب و امکان کشاورزی باشد، مانند بمب و جرثقیل و شهدا. اما لرزان است. وجود آب در این مناطق نشان از وجود درختان در آنجا دارد. به عبارت دیگر اینکه دلیل وجود آب در آن مناطق چیست، علت وقوع زلزله نیز دلیل است.

مناطق مسکونی کم زلزله ایران کجاست؟

یک میله در ایران وجود دارد که ما زمین شناسان آن را «بار سنندج سیرجان» می نامیم و مناطق مسکونی کیشورمان کمتر لرزه خیز روی آن قرار دارد. این نوار از شهرهایی مانند سنندج و میاندوآب در شمال غربی کیشور شروع می شود، در وسط شهرهایی مانند همدان، گلپایگان و اصفهان قرار دارند و در جنوب شرقی کیشور به شهر سیرجان ختم می شود. این بار بین کوه های زاگرس و منطقه مرکزی ایران قرار دارد.

در مورد این فیلم باید به یک نکته توجه کرد و آن سرزمین ویران است. زمانی که جمعیت زیادی در مناطق کم زلزله مانند اصفهان مستقر می شوند، آب بیش از حد مجاز از زمین خارج می شود و در نتیجه زمین فرو می ریزد.

نکته دیگر اینکه اگر زلزله ای به همین بزرگی در فاصله 150 کیلومتری از مناطق پرجمعیت رخ دهد می تواند برای این مناطق خطرناک باشد.

در جنوب اهواز و در دشت خوزستان هم منطقه نسبتاً کم زلزله داریم. این منطقه شامل شهرهای آبادان و خرمشهر در ایران، بصره در عراق و همچنین کویت یعنی سواحل شمال غربی خلیج فارس است.

حال این مناطق ساحلی را با مناطقی مانند بندرعباس و بندرلینگا مقایسه کنید که در 6 ماه گذشته شاهد 4 زمین لرزه به بزرگی 6 ریشتر بوده ایم.

اما از رودخانه مهم و تاریخی اهواز – که تقدیس اهواز نیز بر روی آن قرار دارد – به سمت بالا، چین خوردگی های زاگرس حداقل خودنمایی می کنند و در مناطقی مانند دزفول و شوش می بینیم که تقدس ها به سطح زمین آمده اند. زمین و در کنار هر تقدیس یک رودخانه فعال وجود دارد.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما