کشف یک “سرزمین” پوشیده از آب در فاصله صد سال نوری

فرارو- در مقاله ای که در مجله Astronomical منتشر شده است، تیمی از محققان زیر نظر یک ستاره شناس از دانشگاه مونترال در کانادا می نویسند: «اندازه گیری اندازه و جرم این سیاره نشان دهنده چگالی یک اقیانوس مایع است. در واقع، نتایج مدل‌سازی داخلی ما و این واقعیت که سیاره تابش متوسطی را کشف می‌کند، TOI-1452b را به نامزد خوبی برای جهان‌های پر از آب تبدیل کرده است.

به گزارش فرارو رارو به نقل از راهنماتو، اما چرا سیارهای به این نزدیکی از دید ازرشناسان پنهان شده بود؟ محققان می گویند این سیاره فراخورشیدی به دور یک کوتوله قرمز روشن و کوچک در حال چرخش است که این کوتوله قرمز با یک کوتوله دیگر در فاصله 97 واحد نجومی از یکدیگر یک جفت تشکیل داده است.

این دو کوتوله قرمز آنقدر به هم نزدیک هستند که به نظر می رسد یک ستاره هستند. این موضوع باعث شد که مشاهده TOI-1452b بسیار دشوار باشد.

با این حال، تلسکوپ شکار سیاره فراخورشیدی TESS به اندازه کافی حساس است تا حرکات منظم و ضعیف را در نور ستارگان تشخیص دهد. این حرکات نشان می دهد که بدن من مرتب بین ما و ستاره میزبانش در حال حرکت است.

محققان این حرکات را با ابزار بسیار حساسی که برای شناسایی سیارات فراخورشیدی در حال عبور در رصدخانه Mont Mégantic در کانادا طراحی شده بود، زیر نظر گرفتند. مشاهدات هر دو تلسکوپ نشان داد که در واقع یک سیاره فراخورشیدی وجود دارد که به دور یکی از ستارگان دوتایی TOI-1452 می چرخد.

محققان با بررسی میزان نوری که ستاره ساطع می کند و همچنین میزان نوری که هنگام عبور از سیاره فراخورشیدی پراکنده می شود، دریافتند که این سیاره فراخورشیدی نسبتا کوچک است و 1672 برابر اندازه زمین است.

اگرچه گردش 11 روزه این سیاره با خورشید با مدار زمین بسیار متفاوت است، اما به دلیل اینکه ستاره آن بسیار کمتر از خورشید ما روشن و خنک تر است، شرایط دیوانه کننده ای شبیه به زمین ایجاد کرده است، زیرا آب نه به سردی آب آنجا یخ زده و نه آنقدر داغ که باعث تبخیر شود.

این یافته های اولیه باعث شد تا دانشمندان نگاه دقیق تری به این سیاره داشته باشند. تغییرات در نور ستاره به محققان این فرصت را داد تا جرم بدن را در حالی که در حال چرخش است تعیین کنند، بنابراین آنها توانستند جرمی 4.82 برابر زمین را برای TOI-1452b استخراج کنند. و این دقیقاً جایی است که یافته ها جالب هستند. وقتی اندازه و جرم یک بدن را دارید، می توانید آن را تقریباً متوسط ​​​​تخمین کنید.

برای TOI-1452b، این چگالی 5.6 گرم بر سانتی متر مکعب است و این چگالی بسیار نزدیک به چگالی زمین، 5.5 گرم بر سانتی متر مکعب است. اما به گفته محققان، برای جسمی که جرم بیشتری دارد مشابه زمین است که نشان می دهد بدن از ماده سبک تری ساخته شده است.

در واقع، شعاع و جرم TOI-1452b چگالی بسیار کمتری نسبت به سیاره‌ای مانند زمین، که عمدتاً از فلز و سنگ ساخته شده است، نشان می‌دهد. بنابراین دانشمندان ترکیب سیاره فراخورشیدی داخلی را مدلسازی کردند و مشخص کردند که 30 درصد جرم آن می تواند آب باشد.

این در حالی است که آب تنها یک درصد از جرم زمین را تشکیل می دهد. اگر TOI-1452b واقعاً دنیای آب است، تلکسون جیمز وب می تواند آن را به بهترین شکل ممکن اثبات کند. بنابراین قدم بعدی استفاده از این تلسکوپ برای رصد این سیاره فرازمینی است.

منبع: راهنما

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

پاربرگ سایت

تماس با ما