کنترل فشار خون خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد

محققان گزارش می دهند که کنترل فشار خون بالا در سالمندان ممکن است یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش خطر زوال عقل باشد.

به نقل از مدیسین نت، «روث پیترز»، محقق ارشد دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، گفت: با توجه به افزایش سن جمعیت و هزینه های قابل توجه مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل، حتی کاهش اندک می تواند باعث شود. تاثیر جهانی داشته باشد.»

در مطالعه ای که روی بیش از 28000 نفر انجام شد، محققان شواهد قوی پیدا کردند که نشان می دهد کاهش فشار خون می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

پنج کارآزمایی تصادفی شده و کنترل شده با دارونما مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. آزمایش‌ها از درمان‌های مختلفی برای کاهش فشار خون استفاده کردند. محققان بیماران را تا زمان شروع زوال عقل دنبال کردند. میانگین سنی بیماران 69 سال و میانگین پیگیری حدود 4 سال بود.

پیترز در یک بیانیه خبری گفت: “ما دریافتیم که تأثیر قابل توجهی از درمان در کاهش احتمال زوال عقل همراه با کاهش مداوم فشار خون در این جمعیت مسن وجود دارد. نتایج یک رابطه خطی گسترده بین کاهش فشار خون و کاهش خطر زوال عقل، صرف نظر از نوع درمان مورد استفاده را نشان می دهد.

بر اساس گزارش ها، تخمین زده می شود که 50 میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و این تعداد تا سال 2050 می تواند سه برابر شود.

پیترز ادامه داد: مطالعه ما نشان می دهد که استفاده از درمان های موجود برای کاهش فشار خون در حال حاضر یکی از بهترین گزینه ها برای مقابله با زوال عقل است.

وی با توجه به تاثیر قابل توجه کاهش فشار خون بر حوادث قلبی عروقی که زودتر از علائم زوال عقل رخ می دهد، گفت: این مطالعه نتیجه گیری مهمی برای کارآزمایی های بالینی در ارائه برآوردهای قابل اعتماد از فواید و خطرات درمان های پیشگیرانه است.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

پاربرگ سایت

تماس با ما