TikTok به دلیل سوء استفاده از اطلاعات کودکان در بریتانیا 15.9 میلیون دلار جریمه شد

مقام حفاظت از داده‌های بریتانیا روز سه‌شنبه یک جریمه ۱۵.۹ میلیون دلاری برای TikTok، اپلیکیشن محبوب اشتراک‌گذاری ویدیو، صادر کرد و گفت این پلتفرم از قوانین حفاظت از داده‌ها که برای محافظت از کودکان آنلاین است، پیروی نکرده است.

دفتر کمیسر اطلاعات گفت که TikTok به طور نامناسبی به 1.4 میلیون کودک زیر 13 سال اجازه داده است تا در سال 2020 از این سرویس استفاده کنند، که قوانین حفاظت از داده های بریتانیا را نقض می کند که به رضایت والدین برای سازمان ها برای استفاده از اطلاعات شخصی کودکان نیاز دارد. تنظیم‌کننده‌ها گفتند که TikTok نتوانست این رضایت را به دست آورد، حتی اگر می‌دانست که کودکان کوچک‌تر از این سرویس استفاده می‌کنند.

تحقیقات بریتانیا نشان داد که برنامه اشتراک‌گذاری ویدیو به اندازه کافی برای شناسایی کاربران زیر سن قانونی یا حذف آن‌ها از پلتفرم انجام نمی‌دهد، حتی اگر TikTok قوانینی دارد که کودکان زیر 13 سال را از ایجاد حساب منع می‌کند. حتی پس از اینکه برخی از کارمندان ارشد پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدیو نگرانی‌های داخلی را در مورد استفاده کودکان زیر سن قانونی از این برنامه مطرح کردند، تنظیم‌کنندگان گفتند که TikTok اقدام کافی انجام نداد.

TikTok که متعلق به غول اینترنتی چینی ByteDance است، در ایالات متحده نیز مورد بررسی قرار گرفته است. ماه گذشته، اعضای کنگره، رئیس اجرایی آن، شو چو، را در مورد خطرات احتمالی امنیت ملی ناشی از این پلتفرم مورد سوال قرار دادند.

جریمه حریم خصوصی TikTok بر نگرانی‌های فزاینده عمومی در مورد خطرات سلامت روان و ایمنی که شبکه‌های اجتماعی محبوب ممکن است برای برخی از کودکان و نوجوانان ایجاد کنند، تأکید می‌کند. سال گذشته، محققان گزارش دادند که TikTok شروع به توصیه محتوای مرتبط با اختلالات خوردن و آسیب رساندن به خود به کاربران 13 ساله در عرض 30 دقیقه پس از پیوستن به این پلتفرم کرد.

جان ادواردز، کمیسر اطلاعات بریتانیا در بیانیه‌ای گفت که اقدامات TikTok می‌تواند کودکان را در معرض خطر قرار دهد.

آقای دکتر “تخمین زده می شود که به یک میلیون نفر زیر 13 سال به طور نامناسبی به این پلتفرم دسترسی پیدا کرده اند و TikTok داده های شخصی آنها را جمع آوری و استفاده می کند.” ادواردز در این بیانیه گفت. این بدان معناست که ممکن است از داده‌های آن‌ها برای ردیابی و نمایه‌سازی آنها استفاده شده باشد که به طور بالقوه محتوای مضر و نامناسب را در اسکرول بعدی ارائه می‌کند.»

TikTok در بیانیه‌ای اعلام کرد که با یافته‌های تنظیم‌کننده‌ها مخالف است و در حال بررسی این پرونده و بررسی مراحل بعدی است.

در بیانیه این شرکت آمده است: «TikTok یک پلتفرم برای کاربران 13 ساله و بالاتر است. ما سرمایه گذاری زیادی برای کمک به دور نگه داشتن زیر 13 سال از پلتفرم می کنیم و تیم ایمنی 40000 نفری ما به صورت شبانه روزی کار می کنند تا به ایمن نگه داشتن پلت فرم برای جامعه ما کمک کنند.”

این اولین بار نیست که قانونگذاران از اپلیکیشن محبوب اشتراک‌گذاری ویدیو استناد می‌کنند در مورد نگرانی های حریم خصوصی کودکان در سال 2019، Musical.ly، اپراتور پلتفرمی که اکنون با نام TikTok شناخته می‌شود، موافقت کرد که 5.7 میلیون دلار برای تسویه اتهامات کمیسیون تجارت فدرال مبنی بر نقض قوانین حفاظت از حریم خصوصی آنلاین کودکان در ایالات متحده بپردازد.

از آن زمان، قانونگذاران در ایالات متحده و اروپا قوانین جدیدی را برای تقویت حمایت از کودکان آنلاین وضع کرده اند.

در ماه مارس، یوتا قانون گسترده ای را تصویب کرد که پلتفرم های رسانه های اجتماعی را ممنوع می کند مانند TikTok و Instagram از اجازه دادن به خردسالان در ایالت برای داشتن حساب بدون رضایت والدین. پاییز گذشته، کالیفرنیا قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن بسیاری از رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های ویدیویی و سایر برنامه‌ها باید بالاترین تنظیمات حریم خصوصی را فعال کنند – و ویژگی‌های بالقوه خطرناکی مانند دوستان یاب که به غریبه‌های بزرگسال اجازه می‌دهد با کودکان ارتباط برقرار کنند – به طور پیش‌فرض برای خردسالان خاموش شود.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما