(Videє) فوران избый эташ فاشان

فرارو- رسانه های آذربایجان روز گذشته از فوران آتشفشان در منطقه کاراداغ باکو خبر دادند. این فوران در قلمرو شهر لوکباتان نیز رخ داده است. آرزو بابایوا، سخنگوی سرویس حفاظت از تنوع حیات، در رابطه با فوران این آتشفشان گفت که هیچ سکونتگاهی در نزدیکی آتشفشان لوکباتان وجود ندارد.

به رابول فرارو به نقل از آذرنیوز، وزارت محیط زیست و منابع طبیعی اعلام کرد که در حال حاضر در حال رصد آتشفشان لوکباتان است که در سال 2017 فوران کرد. خیابان آتشفشانی لوکباتان در میدان نفتی به همین نام در ساحل دریای خزر در 15 کیلومتری جنوب غربی باکو واقع شده است.

این یکی از پنج آتشفشان فعال در جهان است که از سال 1810 تاکنون 25 بار فوران کرده است.

در سال 1933 زمین شناسان پس از حفاری چاهی در پای آتشفشان، ذخایر زیادی از نفت و گاز را در این منطقه کشف کردند. آنها همچنین متوجه این واقعیت شدند که نظریه اتصال مستقیم گل آتشفشانی با ذخایر هیدروکربنی کاملاً صحیح است. پس از آن مناطق نفت خیز، سنگ های نفتی و میعانات گازی در آذربایجان مانند لوکباتان، کارا داغ و میهداغ، همچنین در نزدیکی آتشفشان ها کشف شد.

در حال حاضر 365 خیابان آتشفشانی در آذربایجان وجود دارد. بیشتر آتشفشان ها فعال هستند و 43 مورد از آنها توسط وزارت محیط زیست و منابع طبیعی آذربایجان حفاظت می شود.

بزرگترین آتشفشان های خیابانی جهان، “بویوک خانی زاداق و طراغای” هر دو در آذربایجان واقع شده اند. در 10 اکتبر 2001، بویوک خانی زاداق فوران کرد و شعله های آتش را تا ارتفاع 300 متری در هوا خاموش کرد. این بالاترین رکورد برای شعله های آتش از خیابان آتشفشان است.

جالب است بدانید در تاریخ 5 سپتامبر 2004 بزرگترین آتشفشان آذربایجان به رکوردهای جهانی گینس اضافه شد.

گل و لای و مایعی که توسط گل آتشفشانی به بیرون پرتاب می شود نیز به عنوان مواد اولیه صنایع شیمیایی و ساختمانی و همچنین داروسازی استفاده می شود.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما